ADRA, o.p.s.


Humanitarian Aid Help for Ukraine

SOS ADRA: Help people in Ukraine

We are helping people affected by the war in Ukraine. We monitor current events and, in cooperation with ADRA Ukraine and other ADRA offices, we help meet the basic needs of displaced and evacuated people. Would you like to get involved? A financial donation is currently the most effective form of assistance, as the situation and the needs of affected citizens change every moment. Your donations are and will be used to directly help people affected by the conflict. Donations will be used for humanitarian assistance of the affected communities. Thank you for helping with us!

SOS ADRA: Help Ukraine

Your help is still needed. The end of the conflict in Ukraine is not in sight, and the number of people in need continues to grow. Thank you for your support.
Donate in :
secured by Darujme.cz
We know what a war looks like. We have witnessed a few up until this day. We also know how drastically it affects lives of ordinary people - women, children, elderly.

Here we are again, ready to get involved again and help the Ukrainian citizens affected by the conflict of war.We are in touch with ADRA Ukraine and follow the needs of internally displaced and evacuated people. Both in Ukraine and in the countries where Ukrainians seek refuge.

Your donations are the most efficient way to help at the moment.

Thank you for helping people in need with us.

Campaigns

Support this project even more and ask your friends to help Create campaign

At tento dar pomuze lidem v tisni zasazenych Ruskou agresi. Lukas Gross

Lukáš Gross
CZK 1,000

Dnes mi volala moje osmdesátiletá maminka, že už hodinu sleduje pořad na televizi NOE o pomoci ADRA Ukrajině a že mám darovat 1000,- s tím, že se se mnou vyrovná.

Dana Horeličanová
CZK 1,000

Děkujeme za milou zprávu a hlavně za štědrý dar na pomoc potřebným na Ukrajině. Pozdravujte maminku a přejeme pevné zdraví! 🌹

ADRA, o.p.s.

Ahoj,at se dari.

Ladislav Bílek
CZK 300

Sice nemám moc volných peněz ale každá koruna je důležitá.Doufám že v roce 2023 bude konec války a všichni se vrátí domů.

Oleksandr Rishko
CZK 200

I my v to doufáme. Zatím ale pomáháme spolu s Vámi - laskavými dárci - jak jen můžeme. Každý dar je důležitý a každé vlídné slovo povzbudí. Děkujeme! 💕

ADRA, o.p.s.

Děkuji za vaši práci! Hodně Božího požehnání na všech cestách!

Yaroslava Horlenko
CZK 1,000

Děkuji

František Novotný

Ať Ukrajina zvítězí

Donor
CZK 1,000

Držím vám palce! Jste stateční!

Robin Kábele
CZK 300

Děkujeme, že dáváte lidem naději. Vaše dary jsou zejména v zimním období ohromnou pomocí.

ADRA, o.p.s.

Hodně síly!

Tereza Végh
CZK 10,000

Sláva Ukrajině!

Hana Kopřivová
CZK 300