Nedoklubko, z.s.


Children, Youth and Family Sport and Leisure Time

Charity Run and Walk for Preemies 2021

💜 Join us on the first Sunday in May 2, 2021 and celebrate with us the Parents of Preemies Day 👨‍👩‍👧👨‍👩‍👧‍👦. Run 🏃‍♀️or walk🚶‍♀️🚶for Preemies 👶 and share it with us! 📅WHEN: May 2, 2021 during the day 🗺WHERE: ANYWHERE IN THE CZECH REPUBLIC 🏃‍♀️ 🏃 🚴‍♀️ 👨‍👩‍👧‍👦 🎗REGISTRATION 6.4. - 30.4.2021 10:00PM 💰STARTING FEE 100, - CZK 🚶‍♀️🚶🏃‍♀️🏃👨‍👩‍👧👨‍👩‍👧‍👦

we started on 2021-03-18

Charity Run and walk for Czech Preemies 2021

Minimum registration fee is 100 CZK, 4 EUR. In the next step you can choose the Czech NICU you wish to support. Are you already excited? 🤩
€35,873
raised 447 % out of  €8,018

supported by

3656 people
This campaign is already closed. Thank you!

RUN OR GO FOR A WALK WITH US FOR CZECH PREEMIES
SUNDAY, MAY 2, 2021


As part of our MIMINKA DO DLANE project, we organize charity events to raise awareness of preterm birth issues, to highlight the top level of Czech neonatology and to support NICUs in the Czech Republic.
We also want to support parents who are currently spending time with their children in NICUs and to let them know, that they are not alone.
When is baby born sooner than you expect, it's literally a long time run. For babies and of course for their parents. With our charity runs for PREEMIES, we want to raise awareness and celebrate the power of preemies and others involved.
REGISTRATION OPENED till 30.4. 10:00pmSupport this project even more and ask your friends to help Create campaign

V pátek 30.4. ve 22:00 skončila možnost registrace se startovním číslem a evidencí uběhnutých nebo ušlých kilometrů. Stále máte možnost podpořit "své" Neonatologické oddělení a užít si běh nebo procházku. Děkujeme!

Nezapomeňte sledovat náš Instagram a událost na Facebooku. Ať vám nic neuteče a ačkoli se nemůžeme potkat na jednom místě, můžeme být alespoň trochu spolu... Aktuální počty registrací a grafy podpořených nemocnic najdete zde: www.miminkadodlane.cz

Ke dni 19.4. jsme přesáhli naši vysněnou cílovou částku. Máme radost, že má naše akce takový úspěch a těší nás, že se spolu s vámi všemi máme na co těšit! A pokračujeme dále v registraci! 

We are launching registrations on April 6th! You have exactly three weeks to join us and run for Preemies all over the Czech Republic! Thank you!

Create project

Ať mají všechny miminka krásný život 💗

Iva Zelingerová Horáková
CZK 300

Držím palce bezva projektu!

Michal Pelíšek

pro Amálku 😘

Adéla Skřivánková

hodně štěstí

Jana Šindelářová
CZK 100

Děkuji za Vaši práci! :)

Klára Schindlerová
CZK 200

Ahoj, posílám aspoň něco...

Martin Piller
CZK 100

Jsem babička Filípka narozeného v roce 2020 ve 26.týdnu těhotenství v porodnici v Praze "U Apolináře". Moc děkujeme celé nemocnici, že se dnes můžeme těšit z krásného a zdravého vnoučka .
S úctou
I.Č.

Irena Černá
CZK 300

Pro všechny malé chroustíčky a hodné sestřičky na Jip MNO

Eva Michnová
CZK 300

Děkujeme, že pomáhate miminkum💕

Adélka Tichá
CZK 100

Děkujeme za našeho Radimka Rošku neonatologii Na Bulovce. Jsme vděčni!

Pavla Peřinková