Česká společnost ornitologická


Životní prostředí Zvířata

Ptačí park Malá Lipová

Vlhy pestré patří k našim nejbarevnějším ptákům. Jsou to opravdové klenoty naší přírody. Poblíž Přerova jsme objevili malou pískovnu, kde hnízdí. Založili jsme zde nový ptačí park - Malou Lipovou, která je od května 2021 ve vlastnictví ČSO. Vytvoříme ideální podmínky pro nerušený život vlh i dalších ptáků. Postavíme pozorovatelnu, kde bude možno vlhy z bezprostřední blízkosti pozorovat a přitom nerušit. PŘIDÁTE SE K NÁM? DĚKUJEME.

Pojďme společně vytvářet nový domov pro vlhy a bezpečně ho ukázat návštěvníkům! DĚKUJEME.
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Pískovna Malá Lipová, uprostřed velmi intenzivně obhospodařované krajiny poblíž Přerova, je domovem kolonie vlh pestrých. V roce 2022 zde hnízdilo více jak 20 párů. Vlhy potřebují čas od času obnovit hnízdní stěnu a rovněž je potřeba udržovat pískovnu a chránit ji před možnými negativními vlivy okolí.  Kromě vlh přímo v pískovně hnízdí i žluvy hajní, v okolí se často objevují motáci lužní, hrdličky divoké. V létě 2021 v Malé Lipové zahnízdila kolonie přibližně 600 párů břehulí říčních, symbolicky v době, kdy jsme lokalitu získali do vlastnictví ČSO.

Podívejte se na video, jak to v pískovně Malá Lipová vypadá:


Vlhy pestré hnízdí v koloniích a potřebují k hnízdění strmé písčité stěny, ve kterých si vyhrabávají nory. Je to teplomilný druh, a proto k nám zpravidla přilétá až začátkem května. Živí se hmyzem, poradit si dokáže i s vosami a sršni. Vlhy bývají nazývány českými papoušky, neboť jsou to naši nejbarevnější ptáci. Pozorovat je lze odpočívající na větvích stromů a keřů, ale i na plotech nebo na drátech. Často létají v menších hejnech.

Původní vlastník pískovny, město Přerov, podepsalo počátkem dubna 2021 kupní smlouvu na 1,68 ha klíčových pozemků za celkovou částku 130 000 Kč a 28. května 2021 byla pískovna připsána do vlastnictví ČSO! Děkujeme všem dárcům za podporu!

Hnízdní stěna vlh v Malé Lipové, foto: L. Korešová

Pozorováno zde bylo více než 60 druhů ptáků, ale i mnoho druhů bezobratlých (brouk Combocerus glaber a pavouk skákavka písečná v této lokalitě byli pozorováni vůbec poprvé, předtím pouze na jižní Moravě).
V pískovně byli nalezené také velmi vzácné rostlinné druhy, jako je vstavač vojenský (orchidej) či vousatka prstnatá (lipnicovitá tráva).

Ptačí park Malá Lipová bude hodně zaměřen na veřejnost. Chceme vytvořit ptačí pozorovatelnu, fotografický kryt i naučné cedule. Proběhlo zde již několik akcí -  dobrovolnické brigády a vítání vlžího zpěvu (komentovaná prohlídka). Proto je vybudování zmíněné návštěvnické infrastruktury tak důležité - umožní pozorování a přitom omezí rušení hnízdících ptáků.

O ptačí park se stará Moravský ornitologický spolek - středomoravská pobočka ČSO, ve spolupráci s kanceláří ČSO.

POMŮŽETE NÁM BUDOVAT DOMOV PRO VLHY? DĚKUJEME ZA VAŠI PODPORU.

Vlhy pestré v Malé Lipové, foto: L. Kříž

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Připravili jsme ptačí rezervaci Malou Lipovou na novou hnízdní sezónu.
V sobotu 16. března 2024 se sešlo asi 40 dobrovolníků, kteří tuto ptačí rezervaci nejen uklidili, ale také vyřezali nálety a usadili lavičky. Celou tiskovou zprávu včetně fotografií naleznete zde: https://www.birdlife.cz/pripravili-jsme-ptaci-park-mala-lipova-na-novou-sezonu/


První letošní akce v ptačím parku!

Pojďme  společně uklidit ptačí park před hnízdní sezónou.
Akce se koná v sobotu 16. března od 9:00 přímo v pískovně Malé Lipové, parkování v Rokytnici, kontaktní osoba Josef Chytil 724 947 544, jchytil@centrum.cz.

Vlhy pestré i břehule říční už jsou dávno pryč, ale pojďme si připomenout jejich krásu třeba ve videu, které připravilo sdružení Společně pro Přerov: https://www.facebook.com/watch/?v=433092102018357.

Právě vyšel časopis Ptačí svět, ve kterém se dočtete nejen o stávajících ptačích parcích, ale také o nově vzniklém ptačím parku Zbudovská blata a jeho obrovské dárcovské podpoře. Nové číslo si můžete přečíst zde: https://www.birdlife.cz/co-delame/publikace/ptaci-svet/ptaci-svet-3-2023/.

V ptačích parcích chystáme v září opět akce pro veřejnost.

 1. 9. od 16:30 Josefovské louky - Noc netopýrů
2. - 3. 9. od 18:00 Mnišské louky - Noc pro netopýry a lelkování na Mnišských loukách
22. - 24. 9. od 9:00 Kosteliska - dobrovolnický pracovní víkend
O podrobnostech jednotlivých akcí se dočtete v aktualitách na darujme.cz pod jednotlivými parky, nebo na našem webu https://www.birdlife.cz/prehled-akci-cso/.
 
Moc se na vás těšíme!

Vítání ptačího zpěvu

Děkujeme za podporu!

Ani na Malé Lipové, která je domovem vlh pestrých, jsme nezaháleli. Připravili jsme kompletní dokumentaci ke stavebnímu povolení pozorovatelny. Nyní upravujeme terén pro stavbu a po vyhnízdění začneme se samotnou stavbou. V rámci akce, která se bude konat 18. března zde chystáme další vybavení parku, jako jsou lavičky, cedule, bezpečné oplocení hrany pískovny a také ohraničení výskytu orchideje vstavače vojenského.

Foto z přípravy terénu, kde bude umístěna pozorovatelna.

Ornitolog na drátě (speciál) - díl věnovaný ptačím parkům

Včera jsme odvysílali speciální díl oblíbeného pořadu Ornitolog na drátě, který byl věnovaný ptačím parkům. Chcete vědět, co se v ptačím parku Malá Lipová v loňském roce povedlo a co chystáme v letošním roce? Pusťte si náš speciální díl kdykoli zde: https://youtu.be/6qs1w1UZzzY

Pokud budete mít v sobotu 18.3. chuť nám pomoc uklidit ptačí park před hnízdní sezónou, jste srdečně vítáni!


Na akci je potřeba se přihlásit, více informací: https://www.birdlife.cz/jarni-brigady-v-parcich-2023/

Nové video z ptačích parků
S radostí vám představujeme nové video o ptačích rájích ČSO. Hlavními představiteli je příroda sama - ptáci, žáby, hadi, brouci a také pratuři, uherský stepní skot, exmoorští koně a v neposlední řadě pestrá flóra. Potěšte se s námi pohledem na parky, kde to žije. 

Co se v Malé Lipové chystá přes zimu?

Malou Lipovou přes zimu vybavíme turistickou infrastrukturou tak, aby byla přívětivá i bezpečná pro obyvatele i návštěvníky pískovny. Chystáme lavičky, cedule, bezpečné oplocení hrany pískovny, pozorovatelnu i fotokryt a také ohraničení výskytu vstavače vojenského. Návštěvníci, kteří zavítají do ptačí rezervace v roce 2023, se kromě vlh pestrých a břehulí říčních můžou těšit i na lepší infrastrukturu. Věříme, že se tam společně potkáme!  

Vlhy pestré obsadily rekordní počet nor
V pískovně Malá Lipová se vlhám pestrým opravdu líbí. Nacházejí zde potravu a hlavně kvalitní možnost k hnízdění. Letos vlhy obsadily 26 nor, což je více než vloni.

Foto: Tobiáš Macháček

Vzácné vstavače vojenské v Malé Lipové
Během botanického průzkumu v pískovně Malá Lipová byla v loňském roce objevena vzácná orchidej - vstavač vojenský. Vytrvalá bylina se vzpřímenou, nevětvenou lodyhou obvykle dosahující výšky 20 až 40 cm. V polovině května jsme proto provedli podrobný monitoring a nalezli celkem 43 rostlin, z toho bylo 26 sterilních (jen listy) a 17 kvetoucích jedinců! To je na střední Moravu početná populace.
Vstavač vojenský patří k nejnápadnějším orchidejím rostoucím ve střední Evropě. Vytváří mnoho forem, různost se projevuje ve stavbě i barvě květu, existují i bělokvěté rostliny (i ty jsme nalezli v Malé Lipové, jak dokládá fotografie níže).




Vítání vlžího zpěvu

V sobotu 14. 5. 2022 se uskutečnila historicky první vycházka do pískovny Malá Lipová. Se sluncem nad hlavou se akce vážně vydařila. Více než 30 účastníků se vydalo z Rokytnice u Přerova směrem do pískovny s cílem přivítat vlhy pestré v jejich hnízdišti.
Účastníci akce se mohli detailně seznámit se životem vlh, našich barevných papoušků, kterých je v pískovně více než vloni. Dále byla připravena ukázka kroužkování ptáků, kdy bylo možné si zblízka prohlédnout např. slavíka obecného či sýkoru koňadru. V houštinách mohli účastníci zahlédnout vzácné orchideje vstavače vojenské v květu.
Krátké vyprávění z vycházky si můžete přečíst zde: https://www.birdlife.cz/vitani-vlziho-zpevu-v-male-lipove/

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili této vydařené akce, a těšíme se opět na viděnou v pískovně.



Foto: Eliška Valinová

Jak proběhl úklid na Malé Lipové
Na Josefa 19. března vypukla v ptačí rezervaci Malá Lipová první oficiální brigáda. A nutno říci, že nasazení lidí i počet překonal naše očekávání. Jsou dvě možnosti a obě jsou reálné – lidi zajímá ochrana přírody, rádi přiloží ruce k dílu – no a po covidu jim také určitě chyběly kontakty s ostatními. Přesto nás počet více než 40 účastníků včetně mnoha dětí příjemně překvapil. A díky tomu se také stihlo tolik práce, ve kterou jsme ani nedoufali – úplné vyčištění velké staré skládky v menší roklince, vyčištění prostoru před hnízdní stěnou, vyřezání mnoha ruderálních křovinných porostů včetně jednoho většího prostoru směrem k Rokytnici.
Akci uzavřelo vydařené posezení u ohně se špekáčky a přerovským Zubrem. Všem zúčastněným srdečně děkujeme!

Věkové složení brigádníků bylo opravdu velmi pestré. Foto: Josef Chytil

Plný kontejner je svědkem úspěšné brigády. Foto: Josef Chytil

Čištění prostoru pod hnízdní stěnou. Foto: Josef Chytil

Jarní brigáda v Malé Lipové
Přijměte pozvání a přijďte nám pomoci uklidit ptačí rezervaci Malá Lipová. V sobotu 19.března od 9hod do 15 hod.
TĚŠÍME SE NA VÁS!

Kde se sejdeme: V areálu pískovny Malá Lipová, souřadnice: https://mapy.cz/zakladni?q=49.4752228N%2C+17.4069994E&x=15.6252330&y=49.8022514&z=8
Podrobné informace k akci: https://www.birdlife.cz/rezervace/mala-lipova/

V Ptačím parku Malá Lipová je na letošní rok naplánováno několik biologických průzkumů. Kromě ptáků se odborníci zaměří také na hmyz, pavouky, rostliny či houby. Vybrané skupiny pak budeme sledovat i v dalších letech, abychom věděli, jak se jim na lokalitě daří.

Vlha pestrá v Malé Lipové v létě 2021. Foto: Ludmila Korešová

Písková stěna v Malé Lipové, kde hnízdí vlhy pestré. Foto: Ludmila Korešová

Úspěšné hnízdění vlh pestrých v Malé Lipové
I letos vlhy pestré, barevné klenoty naší přírody, úspěšně vyhnízdily v pískovně ČSO - Malé Lipové. 7 až 9 párů. V okolí ptačí rezervace lze sledovat hejno až 80 vlh. V pískovně stále ještě krmí i posledních cca 50 párů břehulí říčních (z původních přibližně 600 párů).

Vlha pestrá v Malé Lipové, foto: Ludmila Korešová

Břehule říční si Ptačí rezervaci Malá Lipová vyhlédly poprvé. Čerstvě tak oslavily zapsání pískovny do vlastnictví ČSO, foto: Dušan Boucný

Vlhy se vrátily do pískovny ČSO
Letošní chladné jaro poznamenalo i aktivitu vlh pestrých, které déle než obvykle čekaly s hnízděním. Nakonec jsme se dočkali. Hnízdní nory hloubí asi 7 párů, nad pískovnou jsme jich ale viděli létat i 30 kusů.
Necháme se tedy překvapit, kolik párů nakonec zahnízdí.
Letos se vlhy o pískovnu dělí s břehulemi říčními, kterých hnízdí přibližně 600 párů!

Hnízdní stěna pískovny Malá Lipová s norami břehulí říčních, foto: Josef Chytil

Vlha pestrá v Malé Lipové v roce 2020. Foto: L. Klíž

Malá Lipová zapsána do vlastnictví ČSO
Tak dnes! Malá Lipová je zapsána do vlastnictví ČSO. Připravujeme návštěvnickou infrastrukturu - informační cedule a přístup na lokalitu. Vlhy v pískovně létají, čekáme, kdy začnou hnízdit. V loňském roce vyvedlo mladé asi 8 párů.

Vlha pestrá si poradí i s větším bodavým hmyzem - v jejím jídelníčku jsou běžně i sršni a vosy, foto: Ludmila Korešová

V Malé Lipové hnízdí kolonie břehulí říčních
Milé překvapení nás čekalo v polovině května. Novou pískovnu ČSO si našly břehule říční, které zde již hrabou nory a začínají hnízdit. Nor jsme napočítali 450!
Ptačí rezervace ČSO má tak kromě vlh pestrých další významné obyvatele.

Břehule říční hnízdí v koloniích v kolmých písčitých nebo hliněných březích. Foto: Dušan Boucný


Břehule říční patří do čeledi vlaštovkovitých. Stejně jako například vlaštovky nebo jiřičky jsou výbornými letci. Foto: Dušan Boucný

Malou Lipovou se podařilo vykoupit!
Dočkali jsme se a máme ohromnou radost! Pískovna Malá Lipová na Přerovsku, která je domovem kolonie vlh pestrých, bude již brzy patřit České společnosti ornitologické! Původní vlastník, město Přerov, podepsalo kupní smlouvu na 1,68 ha klíčových pozemků za celkovou částku 130 000 Kč, peníze jsme již uhradili a zhruba do měsíce by pískovna měla být připsána do vlastnictví ČSO. Děkujeme všem, kdo podporují rozvoj ptačích parků a rezervací!

Přílet vlh očekáváme do poloviny května. Takto jsme vyfotografovali jednu vloni v pískovně. Foto: L. Korešová

V pískovně Malá Lipová proběhla jarní brigáda, o kterou se postaralipracovníci ORNIS - přírodovědného oddělení přerovského muzea zaměřeného na ornitologii. V ptačí rezervaci ořezali nálety a nežádoucí dřeviny a území vyčistili od odpadků. Pískovna je tedy plně připravena na přílet vlh pestrých.
V rámci Moravského ornitologického spolku - středomoravské pobočky ČSO vzniká i pracovní skupina, která se bude o vlhoviště starat a přetvářet ho pro návštěvníky. Vítáni jsou všichni nadšenci, co chtějí přiložit ruku k dílu! Více informací zde: https://ornis.cz/pro-navstevniky/aktuality/stante-se-spolutvurci-vlhoviste-mala-lipova


Malá Lipová bude snad již brzo ve vlastnictví ČSO!
Skvělá zpráva přišla z Přerova - finalizuje se kupní smlouva na Malou Lipovou, pískovnu s kolonií vlh pestrých. Půjde-li vše hladce, přiletí vlhy v květnu už do pískovny ČSO. Brzy proto plánujeme terénní poradu o prvních ochranářských opatřeních a o tom, jak to zařídit, aby návštěvníci mohli vlhy obdivovat zblízka a přitom je nerušit. 

Vlha pestrá - nejbarevnější český pták a cíl mnoha fotografů přírody, foto: L. Kříž

Založení projektu

Již 2 roky jezdíme vlhy pozorovat. Jsou to nádherní ptáci. Důchodci z Ostravy

Milan Adam
2 000 Kč

Toníčkovy druhé narozeniny, podpoříme nejbližší ptačí park

Antonín Láník
750 Kč

pěkné hnízdění přejeme

Radana Nevřivová
1 000 Kč

At slouzi! :-)

Petra Krhovska
2 000 Kč

Držíme vlhám palce, ať se jim v rezervaci daří :) L+N+J+T

Tomáš Honzák
5 000 Kč

Ať se vlhám na Hané líbí a Vám hodně sil

Markéta Kobierská
2 000 Kč

Těšíme se na vlhy!

Vojtěch Matocha
1 000 Kč

Těším se na focení wildlife.

Antonin Haas
1 000 Kč

Musela jsem přispět, lidé z ORNIS jsou kolegové a přátelé. Doufám, že se vlhám pestrým bude v pískovně dařit, třeba je jednou na exkurzi uvidím i na vlastní oči! ;-)

Jana Trtíková
500 Kč

Držím palce, ať se vlhám na Hané líbí každým rokem víc a víc. Pokud bych mohla přiložit ruku k dílu či pomoci s úklidem přímo na místě, mileráda tak učiním.

Markéta Kobierská
1 000 Kč