Charita Česká republika


Aktuálně - spolu proti Koronaviru Zdraví

Fond pomoci zdravotní péči

Charitní zdravotní péče je nesmírně efektivní službou, která pomáhá nemocnicím udržovat potřebnou kapacitu lůžek pro pacienty s těžkým průběhem nemoci covid-19. Značnou úlevu zdravotnickým zařízením přináší i péče, která s nemocí nesouvisí, protože nevyžaduje práci jejich odborného personálu. Což je v době, kdy se každý volný zdravotník počítá, obrovsky cenné.

vybíráme od 7.4.2020

Fond pomoci zdravotní péči

Přispějte našim zdravotním sestřičkám na nezbytné zdravotní vybavení, aby mohly pečovat o těžce nemocné a umírající doma či v pobytových zařízeních. Děkujeme!
1 141 751 Kč

přispělo

172 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!

Účelem „Fondu pomoci zdravotní péči“ je zajistit technologický i personální rozvoj zdravotní péče Charity Česká republika.  Z jeho prostředků už byly v první řadě pořízeny mobilní kyslíkové koncentrátory, které významně pomohly řešit problémy dýchacích cest, spojené s nemocí covid-19. Pacienty se středně těžkým průběhem nemoci ošetřujeme doma v jejich přirozeném prostředí nebo v našich pobytových zařízeních (jsou-li jejich klienty) a zajistíme jim dostatečnou zdravotnickou službu a odborný dohled. Rovněž plánujeme zakoupit polohovací lůžka, určená k zapůjčení do domácností pacientů, což výrazně ulehčí manipulaci s nimi i celkovou péči. Naše zařízení bychom rádi vybavili i dalšími přístroji, např. EKG, která ušetří pacienta jinak nezbytného transportu na toto důležité vyšetření k ambulantnímu specialistovi.

Sbírka je úředně registrovaná veřejná sbírka a pokud do ní přispějete převodem na účet nebo přes portál Darujme.cz, je dar daňově uznatelným nákladem. Stačí vyplnit žádost o vystavení potvrzení. Děkujeme!

Pokud Vás zajímá pravidelné dárcovství, přidejte se k Dobročinným!

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Zaměstnanci Nestlé Česko pomohli štědrým darem seniorům

Charita Česká republika je největším nestátním poskytovatelem zdravotních a sociálních služeb u nás. Celorepublikovou hustou síť tvoří celkem 359 provozoven sociálních služeb a 218 zdravotnických zařízení. Mezi ně patří terénní i ambulantní pečovatelské služby, denní i týdenní stacionáře, odlehčovací služby, domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy hospicové péče, lůžkové hospice, mobilní specializovaná paliativní péče, domovy pro seniory a mnoho dalších forem sociální a zdravotní pomoci. Jen ve zdravotnických zařízeních se více než jeden a půl tisíce sester stará o 50 tisíc pacientů.

„Po vypuknutí koronavirové krize bylo naším závazkem poskytovat navzdory zhoršeným podmínkám i nadále co nejkvalitnější péči. Díky neúnavné práci sester, pečovatelů, asistentů a asistentek jsme tento úkol zvládli. Už v dubnu jsme zřídili Fond pomoci zdravotní péči, z jehož výtěžku jsme mohli postupně nakoupit nezbytné zdravotnické vybavení, přičemž finančně nejnáročnější byl nákup tzv. oxygenerátorů,“ říká koordinátorka zdravotnických aktivit Charity Česká republika Bc. Ludmila Kučerová. Rozhodnutí zajistit oxygenerátory byla rychlá volba, protože první zprávy hovořily o dechové nedostatečnosti nemocných covidem-19. Navíc jsou to přístroje, které budou pomáhat i po skončení pandemie, protože právě dechová nedostatečnost trápí mnoho našich klientů. Lepší zásobování kyslíkem jim zkvalitní život, urychlí rekonvalescenci nebo umožní dožít doma, v kruhu rodiny,“ dodává.

„Nadchla nás spontánní reakce zaměstnanců společnosti Nestlé Česko, s. r. o., kteří během několika dní přispěli prostřednictvím výzvy Pomozme společně pečovatelům v zařízeních pro seniory při boji s koronavirem 131 981 Kč na nákup těchto klíčových přístrojů,“ informuje výkonná fundraiserka Charity Česká republika Ing. Alice Šikošová. „Nakoupili jsme za ně pět oxygenerátorů pro pacienty Domova pokojného stáří Naší Paní v Klatovech, Domova na Dómském pahorku v Litoměřicích, Domova pro seniory v Otrokovicích, Mobilní hospicové péči sv. Filipa Neri v Bučovicích a Slavkově u Brna a Farní charity v Litomyšli,“ vyjmenovává. Ludmila Kučerová ji doplňuje: „Je skvělé, že se firma Nestlé Česko rozhodla částku shromážděnou svými zaměstnanci zvýšit o 100 procent. Z mnoha našich zařízení totiž nadále dostáváme četné zprávy o potřebě dalších oxygenerátorů, odsávaček nebo ozónových generátorů určených k dezinfekci prostor. Navíc bude brzy třeba doplnit zásoby roušek, rukavic a dalšího nezbytného zdravotnického materiálu,“ připomíná.
 
„Vyřiďte prosím naše poděkování dárcům, kteří pro nás generátor kyslíku zakoupili. I pro nás, pro naše sestřičky, je nesmírně důležité vědět, že naši pacienti nebudou zbytečně trpět a budou moci zůstat v domácím prostředí, tedy tam, kde to milují a mají okolo sebe své blízké,“ vzkazuje ředitelka Farní charity v Litomyšli Bc. Věra Dvořáková. „My jsme oxygenátory dosud neměli a je po nich u nás velká poptávka,“ říká ředitelka Oblastní charity Klatovy Mgr. Lucie Švehlová. „Využijeme je i v době necovidové. Představují velkou pomoc například pro pacienty v terminálním stadiu, jimž přinášejí ulehčení na konci života. S oxygenátory jsme velmi spokojeni a moc za ně děkujeme.“ K poděkování se připojuje i Ing. Jana Vojkovská z Oblastní charity Hodonín. „Oxygenerátor DeVilbiss je využíván v Mobilní hospicové péči sv.Filipa Neri v Bučovicích a ve Slavkově u Brna. Je určen pro klienty v terminálním stavu onemocnění. Slouží pro ulehčení dýchání při onemocnění plic, zlepšení okysličení krve a tudíž zlepšení celkové pohody a komfortu klienta v domácím prostředí. Děkujeme firmě Nestlé za zaslání daru, ze kterého mohl být nakoupen tento oxygenerátor.“

Jeden oxygenátor přijde zhruba na 30 tisíc korun. Pro Charity v celé České republice už bylo celkově zakoupeno 91 těchto přístrojů. Část z nich byla financována z krizového fondu Tříkrálové sbírky, avšak většina mohla být pořízena jen díky dárcům, kteří přispěli na Fond pomoci zdravotní péči. Vedle firmy Nestlé Česko přispěla například milionem korun společnost Google z projektu Tides, čtvrt milionu korun zaslala společnost Globus z projektu Globus Lepší svět a téměř tři čtvrtě milionu přinesla do fondu kampaň Hrajeme a pomáháme, organizovaná společností TeeTime spolu s Českou golfovou federací a Asociací golfových hřišť. Do této akce se kromě gofistů zapojila také řada známých osobností, které věnovaly i svůj čas, mezi nimi Klára Spilková, Pavel Nedvěd, Jiří Bartoška, Marek Eben, Jiří Korn, Jakub Kohák, Martin Straka, Jaroslav Špaček, Petr Svěcený, Jaromír Bosák, Vratislav Janda a mnoho dalších.


 

O další příběh z terénu se s námi podělila  Barbora Pilchová, charitní asistentka z Charita Český Těšín.

„Ráno přicházím do kanceláře. Podívám se na rozpis klientů a zkontroluji všechny ochranné pomůcky. Při odchodu zjišťuji, že jsem si nenasadila roušku a rychle se pro ni vracím do kanceláře. Ke klientovi se vydávám pěšky. Při vstupu do bytu si nasazuji návleky. V koupelně si umyji ruce a nasadím ochranné rukavice. Klient má dnes naplánovanou koupel a tak lovím v tašce ochranný štít. Uvažuji, jak koupel udělat, protože štít se mi zamlžuje, roušku mám zevnitř vlhkou od dechu a zvenku od páry. Klient si mě prohlíží a zjišťuje, ze které planety jsem přiletěla. V koupelně je horko. Jsem celá zpocená, s klientem se tomu zasmějeme, ale i tak jsme vše zvládli. Koukám na hodinky – je čas se přemístit k dalšímu klientovi. Sundám si rukavice a návleky, které vhodím do popelnice a pospíchám dál.
U dalšího klienta je naplánována aktivizace. Jsem z cesty celá splavená, ale nasazuji ochranné prostředky a jdu do toho. S klientem hrajeme karty, a přestože se přes roušku moc neslyšíme, smějeme se a panuje dobrá nálada. Blíží se poledne a já pádím za dalším klientem, kterému budu pomáhat s přípravou oběda...“

O tom jak náročná je práce našich sestřiček, pečovatelek a pečovatelů v terénu asi nikdo z nás nepochybuje. Aby jejich práce, a to nejen ta související s mimořádným nasazením v době koronaviru, nezapadla, rozhodli jsme se je požádat o jejich osobní příběhy a postřehy z práce v rámci naší minikampaně " V jednom kole .. zápisky z terénu".

Tento nám poslala paní Beáta Dulawová, vedoucí charitní ošetřovatelské služby v Českém Těšíně. Moc za něj děkujeme!

„Zítra mám konečně home office. Nesu si domů tašku s dokumenty a plánuji dodělat všechny resty. Ani nestihnu dopít odpolední kávu a přichází mail. Z nařízení Ministerstva zdravotnictví je nutné otestovat terénní pracovníky! Narychlo se domlouvám s vedoucí služby, ideální je zítřek od 6 hod, pracovníci budou čekat. V sousední Charitě Třinec nemají zdravotní sestru, chceme jim pomoct s testováním, a tak po dohodě s paní ředitelkou nabízím ‚sebe‘. Bude to zítra hned po obědě. Sedám do auta a jedu do práce připravit vše potřebné na ráno. Před 6 ráno už čekám v komunitním centru pro seniory, rychle oblékám předepsané ochranné pomůcky a začínáme! Jde to jak po másle, všichni jsou připraveni a já se začínám potit, štít se mlží. Asi jsem si blbě nasadila respirátor! Jak to můžou v té nemocnici vydržet! Udělám kolem 25 testů, oznámím radostnou správu – všichni negativní a začínám s úklidem a dezinfekcí. Vše začíná páchnout jak špatně vypálená slivovice (já taky) a jedu do kanceláře uložit použitý materiál do lednice. Kolegyně na mne nechápavě kouká: ‚Co tady děláš?‘. Jenom se zasměju a fičím domů. 

Doma vyřídím několik mailů a pár telefonů, na resty mi zbyla tak hodinka. To asi moc neudělám?! Rychle sním oběd, u kterého prohodím s dětmi pár vět a odjíždím testovat do sousední Charity Třinec. Opravují cestu a já čekám v koloně, se kterou jsem nepočítala a tak mám zase zpoždění. Po příjezdu narychlo domluvíme organizaci testování, navlékám ochranné pomůcky a postupuji podle stejného scénáře jak ráno. Testy tady prošlo skoro 40 pracovníků, naštěstí všichni negativní 😊. Úklid, dezinfekce a odjezd domů. Po cestě rychle koupím něco ke svačině a večeři. Doma mne vítají ze slovy: ‚Už zase pozdě!‘ a ze stolu na mne smutně koukají kupky papírů připravené k dodělání.“




Charita Česká republika bojuje společně s Globusem za lepší svět
 
Jako největší nestátní poskytovatel zdravotních i sociálních služeb jsme se v současné situaci rozhodli pomáhat dvěma způsoby. Za prvé v sociální oblasti přímo podpořit ty, kteří už vyčerpali všechny možnosti a bez pomoci by skončili často bez střechy nad hlavou. Za druhé jsme pro segment zdravotní péče nakoupili vybavení, které nám umožní lépe pečovat o naše klienty jak v domovech seniorů a pobytových zařízeních, tak i v domácí péči. Právě do této druhé oblasti putoval dar Globusu z projektu Globus Lepší svět . 
 
Rozhodnout se pro vybavení oxygenerátory byla rychlá volba, protože první zprávy hovořily o dechové nedostatečnosti nemocných covidem-19. Jedná se navíc o přístroje, které budou pomáhat i mimo období pandemie, protože právě dechová nedostatečnost je častým problémem našich klientů. Lepší zásobování kyslíkem jim zkvalitní život, urychlí rekonvalescenci, nebo umožní dožít doma, v kruhu rodiny.
 
Díky darované částce 250 000 Kč mohlo být nakoupeno devět oxygenerátorů a další nezbytné vybavení do oblastních charit, domovů pro seniory a zařízení Domácí péče napříč celou republikou. V současné době již nové přístroje pomáhají například v Domově sv. Rodiny v Praze Liboci, Domově sv. Václava ve Staré Boleslavi, Charitních domovech pro seniory v Mukařově, na Břevnově a ve Střelicích u Brna. Darované oxygenerátory usnadňují nelehkou práci našich sestřiček a pečovatelek, ale především pomáhají zkvalitňovat život desítkám klientů našich zařízení.
 
Charita Česká republika si nesmírně váží rozhodnutí společnosti Globus podpořit právě Fond pomoci zdravotní péče. Jako organizace, která těží z téměř stoleté zkušenosti s charitní pomocí lidem v naší zemi, garantujeme, že darovaná částka pomáhá a bude pomáhat těm nejpotřebnějším.





Pro představu o tom, co obnáší práce pečovatelky a to nejen v období koronakrize, zde rádi sdílíme rozhovor s Lucií Čapkovou, který poskytla Arcidiecézní Charitě Praha.

Profese pečovatelky patří k těm méně prestižním. Na jejich pomoc ale spoléhají desetitisíce lidí – našich babiček i zcela opuštěných seniorů. Náročné povolání i za zcela normálních okolností vyžaduje nyní ještě větší nasazení. Jak pečovatelky situaci zvládají, jsme se zeptali Lucie Čapkové z Charity Praha Holešovice.

Co přesně vaše práce obnáší?
Staráme se o pohodu našich klientů podle toho, co přesně potřebují. Některým pomůžeme s úklidem, jiným nakoupíme nebo s nimi vyrazíme na čerstvý vzduch. Někteří od nás žádnou pomoc nepotřebují, ale jsou osamělí a stačí jim, když si s nimi jen sedneme a popovídáme. Pak máme ale třeba i lidičky, kteří už jen leží, za těmi chodíme třeba i třikrát denně a pomáháme jim i s jídlem a hygienou. Když pak odcházíme od voňavých a spokojených lidí, kteří mají zase malou jiskru v očích, je to ta nejlepší satisfakce.

Bohužel možná i svým způsobem jediná. Vaše práce je obecně velmi málo oceňována, nejen finančně, ale i společensky. Změnilo se to třeba trochu v souvislosti s aktuální situací?
To máte pravdu, když řeknete, že jste pečovatelka, lidé si pomyslí, že s prominutím jen utíráte lidem zadky. Je mi to líto, ale opravdu se ve společnosti setkáváme spíše s opovržením. A bohužel nemám pocit, že by se v tomto ohledu něco změnilo. Mluví se o nemocnicích, záchranářích, ale pečující profese vidět nejsou. Možná je to náš osud. (smích) Pro ten kredit to samozřejmě nikdo z nás nedělá. Mně opravdu stačí ten úsměv člověka, kterému jsem pomohla.

Jak do vaší práce zasáhl nouzový stav?
Tak samozřejmě musíme být obecně mnohem pozornější, nosit roušky, rukavice. Je to trochu smutné, protože třeba já jsem hodně taktilní, a tak za normálních okolností klienta i pohladím. S rukavicemi a rouškou je ten kontakt samozřejmě trochu jiný. Pak jsme se také v rámci našeho týmu rozdělily na dvě skupiny a ve službě se střídáme, také minimalizujeme kontakt mezi kolegyněmi.

Jak tuhle situaci zvládají vaši klienti?
Mají obavu, možná i úzkost. Řada z nich se pořád dívá na televizi, což také nepřispívá, takže my pak jsme tak trochu v roli toho, kdo do života vnáší trochu jistoty. Když k nim přijdu s úsměvem a klidem, hned je všechno lepší.

Kde na to berete sílu?
Já jsem od narození optimista a držím se hesla: Stejně je krásně na světě. Možná jsem byla na začátku trochu paralyzovaná, ale na všechno si člověk zvykne. Naštěstí nemám hypotéku, děti mám velké, takže nemusím řešit řadu dalších problémů, které teď lidi trápí. Chodím více pěšky a jediné, co mi trochu vadí, je ta rouška. Mám šest dioptrií, a tak mám prakticky neustále zamlžené brýle. (smích)

Nemáte ale pocit, že jsme k sobě teď víc ohleduplní?
Ale jo, to zas jo. Nedávno jsem byla svědkem, jak se takový chlap jako hora, který vypadal, že jde na rockový koncert, postaral o jednoho velmi starého pána na ulici, který nezvládal zdolat vysoký obrubník. Sousedé teď k sobě také mají blíž, bylo by hezké, kdyby nám něco z toho zůstalo.

Máte dostatek ochranných pomůcek?
Ano, zpočátku to byl trochu problém a moc nám pomohly učitelky z MŠ U Uranie. A nejenom rouškami. Děti pro naše seniory vyrobily velikonoční přáníčka. Je úžasné vidět, jak pětadevadesátiletá paní zamáčkne slzu dojetím nad dárkem od úplně cizího dítěte. Aktuálně máme hlavně díky naší úžasné paní ředitelce Janě Fajstavrové všeho dostatek.

Máte nějakou veselou historku?
No tak třeba když jsem šla nedávno na procházku do Letenských sadů se sedmadevadesátiletou paní, která měla roušku právě z dílny mateřské školy a na ní obrázek Karkulky. Není to kouzelné?


Na začátku byl nápad a chuť pomoci zdravotníkům v těžkém období koronakrize. K dnešnímu dni už poskytl projekt Hrajeme a pomáháme na Fond pomoci zdravotní péči přes půl milionu korun‼ 👏
Peníze pomáhají vybavit nezbytnými zdravotními pomůckami naše sestřičky a pečovatelky v domovech seniorů i těch, které se starají o nemocné rámci domácí zdravotní péče.
Děkujeme všem, kteří se do této výzvy zapojili! Organizátorům projektu: TeeTime Česká golfová federace a Asociaci golfových hřišť, dárcům z řad gofistů a také osobnostem, které věnovali do výzvy svůj čas Kláře Spilkové, Ondřeji Hejmovi, Janě Švandové, Jiřímu Bartoškovi, Marku Ebenovi, Jiřímu Kornovi, Jakubu Kohákovi, Tomáši Ujfaluši, Filipu Jichovi, Martinu Strakovi, Jaroslavu Špačkovi, Petru Svěcenému a mnoha a mnoha dalším ❤️ 

Díky dalším 35 hráčům zapojeným do výzvy Hrajeme a pomáháme jsme mohli navýšit částku, kterou dostanou sestřičky a pečovatelky na pořízení nezbytného zdravotnického vybavení, o dalších 157 226 Kč. Nově nakoupené oxygenerátory byly distribuovány do dalších zařízení pro seniory jako jsou Domov pro seniory Naší Paní v Klatovech, Domov sv. Rodiny v Praze 6, Domov pro seniory Bohuslavice a mnoho dalších.
Všem hráčům a koordinátorům této unikátní výzvy děkujeme! 
 

Dnes nám byl na nákup nezbytného vybavení pro naše zdravotní sestřičky a pečovatelky zaslán další dar z výzvy Hrajeme a pomáháme. Během týdne bylo prodáno dalších 75 balíčků hry se známou osobností a zaslaná částka na Fond pomoci zdravotní péči tak mohla být navýšena o dalších 160 151 Kč! Nové oxygenerátory budou pomáhat např. v Domově pokojného stáří Kamenná, v Domově klidného stáří sv. Anny v Sousedovicích, v Domově sv. Vavřince v Chrastavě a v mnoha dalších.
Děkujeme!

Od 7.4.2020 dokázali zaměstnanci Nestlé vybrat na podporu Fondu pomoci zdravotní péči již více než 130 000 Kč! Přestože do původně stanoveného data ukončení projektu zbývá ještě 16 dní překročili už nyní původně stanovený cíl o 34%! Oxygenerátory tak mohou být vybaveny domovy seniorů i další zařízení spravovaná Charitou Česká republika. Děkujeme všem lidem s dobrým srdcem a věříme, že společně tuto nelehkou dobu zvládneme!


Dnes jsme obdrželi první balík peněz ze společné výzvy společnosti TeeTime, České golfové federace a Asociace golfových hřišť  HRAJEME A POMÁHÁME. Během pouhých čtyř dnů od spuštění výzvy dokázalo 40 hráčů poslat na Fond Zdravotní péče 145 147 Kč! 
Můžeme tak vybavit další domovy seniorů a sestřičky v domácí péči nezbytnými zdravotními pomůckami mj. oxygenerátory pro pacienty s covid-19! Děkujeme!

Založení projektu

na zdraví všem seniorům :-)

Lucie Rolníková
1 000 Kč