CZ / EN

Nadace Via


Philanthropy and Volunteering COVID - 19

Please help us donate high quality lunches to health care professionals

Exceptional gastronomy is our passion. We’d like to use it right now to thank all the medical staff for their excellent work in hospitals. We are cooking lunches for medical staff for free and paying all the labour and fixed costs. We would like to ask you to help cover the costs of the ingredients. Every CZK 80 you donate pays for the ingredients for one lunch for medical hospital personnel.

we started on 2020-04-06

Thank you for joining us to help the people on the front lines.

€11,933

supported by

425 people
Donate in :
secured by Darujme.cz
Every day we cook 160 lunches which we donate to medical personnel in the Na Františku and Pod Petřínem hospitals in Prague. Please help us donate 800 lunches each week.
 
These lunches enable e.g. medical staff from different departments to eat separately and provide energy to paramedics on night shifts. We use all donations to pay for meal ingredients. Any donations above the cost of ingredients will be sent directly to the hospitals.

 
Thank you for joining us to help the people on the front lines.

Campaigns

Support this project even more and ask your friends to help Create campaign
Active (0)  |  Finished (1)

No active donor campaigns were found.

Dnes jsme rozvezli poslední obědy do nemocnic, celkem jich bylo 4 460. Vařili jsme 6 týdnů a bez vás by to nešlo. Moc děkujeme za podporu.

Díky vaší štědrosti můžeme pokračovat v přípravě obědů pro zdravotníky. V minulém týdnu byla na menu například žemlovka z mazance s vanilkovým krémem.
Tento týden zahajujeme chřestovou sezónu. Díky daru od firmy Český chřest jsme uvařili lahodnou chřestovou polévku.

Děkujeme, že pomáháte společně s námi🖤

Moc děkujeme všem dárcům a dárkyním! Už jste darovali obědy v celkové hodnotě téměř 300 000 Kč. My tak můžeme pokračovat ve vaření a rozvážení obědů. Dnes jsme pro zdravotníky připravili Minestrone s bazalkovým pestem. Lasagne Bolognese a jarní salát.

Jsme dojatí a moc děkujeme, že jste už darovali 560 obědů v hodnotě 45 000 Kč.

My jsme tak mohli pro zdravotníky připravit bramboračku, telecí na paprice, konfitované papriky a těstoviny nebo třeba květákový krém s parmazánovými krutony, kuře supreme, houbovou omáčku a jasmínovou rýžiCreate project

Dobrou chuť!

Mikhail Mironenko
CZK 800

Moc si vážíme vaší práce!

Jakub Hendrych

Dobrou chut

Daniel Brichta
CZK 800

Držte se a ať Vám chutná!

Martina Kroutilová
CZK 800