CZ / EN

Nadace dřevo pro život


Životní prostředí Regionální a komunitní rozvoj

Darujte stromečky lesu

Pomozme českým lesům. Zachraňme zdravé prostředí pro nás i další generace. Jak můžete pomoci? Darujte stromečky lesu. Za každých dvacet pět korun, které v této sbírce darujete, bude zasazen jeden stromek v českých lesích.

vybíráme od 28.11.2019

Darujte stromečky lesu

Pomozte českým lesům. Darujte jim nové stromky.
528 991 Kč

přispělo

378 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz díky Nadaci Vodafone. Jak?

Portál Darujme.cz
vznikl za podpory

Pomozme českým lesům. Zachraňme zdravé prostředí pro nás i další generace. Přispějte na obnovu českých lesů.

Za Vaši podporu obdržíte informační servis, jak byl Váš dar využit. Každý, kdo přispěje alespoň 300 Kč, navíc získá certifikát o zalesnění kousku české krajiny. Certifikát si můžete uschovat, nebo jej darovat jako smysluplný dárek svým blízkým.

Zasazení jedné prostokořenné sazenice v rámci tohoto projektu stojí 25 Kč. Tato cena zahrnuje nákup a výsadbu sazenice a koordinaci projektu. V lese je potřeba zasadit průměrně 25 sazeniček, aby vyrostl 1 dospělý strom. Na jeden hektar lesa proto lesníci musí vysázet 6 000 sazenic (přesný počet se liší v závislosti na typu stromu).

Vlastníci lesa musejí kvůli kalamitě zalesňovat na mnoha místech a hlavně rychle. Jejich síly ani finance jim na to ale často nestačí. Rádi bychom jim proto pomohli. Vždyť lesy, o které se starají, jsou veřejně přístupné nám všem a výhody z nich máme také všichni. Pojďte do toho s námi, české lesy si naši pomoc zaslouží. 

Co dostanu, když přispěji na zalesnění lesů? 

 • při daru od 300 Kč Vám e-mailem pošleme certifikát o zalesnění kousku české krajiny,
 • potvrzení o daru (hodí se pro daňové přiznání),
 • informační servis o tom, jak byl Váš dar využit (kolik se vybralo, fotografie ze zalesnění apod.).
Kampaň na pomoc českým lesům organizuje Nadace dřevo pro život. Veškeré informace o kampani najdete na našem webu.

Chcete zapojit svou firmu? Napište Anně Křepelové na e-mail a.krepelova@drevoprozivot.cz. Představí Vám možnosti, jak si zasadit „firemní“ lesík nebo zorganizovat týmové sázení stromů.

Které lesy pomohu svým darem zalesnit?
Pomůžete zalesnit lesy volně přístupné veřejnosti, o které se starají soukromníci zapojení do komunity „Dřevo je cesta“.

Můžete si navíc vybrat, jestli přispějete na obnovu všech lesů v projektu, nebo na jeden konkrétní les. Na Váš výběr se zeptáme v druhém kroku darovacího formuláře.

Lesy, které můžete pomoci zalesnit:

 • Lesy u Dačic v Jihočeském kraji (zalesní je Městské lesy Dačice a.s.)
Za Váš dar vysadí duby, buky, smrky, javory, jedle, modříny a třešně.

 • Lesy u Kunštátu na pomezí Jihomoravského kraje a kraje Vysočina (zalesní je INÉS Kunštát, s.r.o.)
Za Váš dar vysadí jedle, buky, duby, smrky, javory, lípy, olše, douglasky, modříny. V menší míře třešně ptačí, hrušně polničky a jilmy.

 • Lesy u Opočna v Královéhradeckém kraji a u Nového Knína ve Středočeském kraji (zalesní je Lesy Colloredo-Mansfeld s.r.o.)
Za Váš dar vysadí duby, lípy, javory, jedle a douglasky.

 • Lesy u Milešova nad Vltavou ve Středočeském kraji (zalesní je Woodmania)
Za Váš dar vysadí douglasky a jedle.

 • Lesy u Jemnice na Vysočině (zalesní je lesní družstvo Javoří)
Za Váš dar vysadí dub zimní, javor klen, jedle bělokorá, buk lesní
a smrk ztepilý.

V aktualitách a také na našem webu najdete úplné medailonky o lesích, které můžete zalesnit.

DALŠÍ OTÁZKY:

Proč bych měl/a přispět?
Vlastníci lesa teď mají kvůli kalamitě plné ruce práce se zalesňováním. Jejich síly ani finance jim na to ale často nestačí. Zalesnění jednoho hektaru nového lesa může totiž stát až 150 000 Kč! Přitom je v zájmu nás všech, aby se vykácená místa v lesích co nejdříve zalesnila. Čím dříve, tím větší je pravděpodobnost, že se nové stromky uchytí a naše děti uvidí vzrostlé stromy. Víte, že i soukromé lesy jsou v ČR přístupné veřejnosti? Chodíme tam na houby, borůvky nebo na procházku. Rádi bychom proto spolu s Vámi pomohli k obnově těchto lesů.

Jaké lesy se budou sázet?
Sázet se budou lesy druhově pestré a odolné, zejména proti hmyzím škůdcům a suchu. Konkrétní druhy najdete vypsané u každého lesa zvlášť. 

Jak rozdělíte peníze? Z každých 25 Kč zaplatíme:
 • 0,50 Kč portálu Darujme.cz za správu dárcovské kampaně, 
 • 5 Kč na organizaci a koordinaci projektu (komunikace s lesníky a dárci, propagace kampaně, administrativní zajištění),
 • 19,50 Kč na obnovu lesů. 
Komu a kdy předáte můj dar?
Nadace dřevo pro život rozdělí částku mezi vlastníky a správce lesů, kteří se účastní této sbírky. Jsou to lidé a firmy, které známe a kteří se při vstupu do komunity přihlásili k našim hodnotám. Zároveň nám potvrdili, že mají o pomoc zájem a podepsali čestné prohlášení, že finance z této kampaně využijí pouze na obnovu poškozených lesů. Před odesláním peněz s nimi podepíšeme darovací smlouvu. 

Můžu přijet do lesa a stromy sázet? Někteří lesníci Vaši pomoc ocení. Pokud máte zájem vyrazit do lesa na brigádu, zaškrtněte příslušné políčko v darovacím formuláři.

Máte další otázky? Odpovědi najdete na našem webu.

O nás
Sbírku organizuje Nadace dřevo pro život, nezisková organizace, která vznikla před 15 lety. Naším posláním je zvyšovat zájem veřejnosti o les, dřevo a životní prostředí. Mezi naše nejvýznamnější projekty patří programy v lese pro děti, dospělé, anketa Dřevěná stavba roku, studentská soutěž Stavby s vůní dřeva, lesnicko-dřevařská encyklopedie MeziStromy.cz a také osvětová kampaň Dřevo je cesta. Projekt „Darujte stromečky lesu“ navazuje na naši vánoční dobročinnou sbírku „Darujte stromečky pod stromeček“, během které jsme díky pomoci 351 dárců vybrali 502 000 Kč.

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (1)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

KTERÉ LESY POMOHU SVÝM DAREM ZALESNIT?

Svým darem podpoříte všechny lesy zapojené do projektu. Tyto lesy jsou volně přístupné veřejnosti a starají se o ně soukromníci – členové komunity „Dřevo je cesta“. Můžete si také vybrat jenom jeden konkrétní les a na ten přispět. Na Váš výběr se zeptáme v druhém kroku darovacího formuláře.

Zeptali jsme se za Vás: Proč podpořit zalesňování a jaké stromy se budou sázet?  • Lesy u Dačic v Jihočeském kraji (zalesní je Městské lesy Dačice a.s.)
Za Váš dar vysadí duby, buky, smrky, javory, jedle, modříny a třešně.

Proč uvítáme pomoc se zalesňováním? Krajina na Dačicku, která se v minulosti pyšnila hlubokými lesy, v současné době potřebuje znovu obnovit rozsáhlé lesní holiny tak, aby zase mohla splňovat představy o krajině, která se nazývá Česká Kanada. Tj. krajina s nedozírnými lesy protkaná rybníky. Prostě krajina pro život. Tato krajina nás v současné době prosí o pomoc a je naším úkolem ji pomoci, abychom ji mohli předat našim dětem v lepším stavu, než v současnosti je.


 • Lesy v okolí Kunštátu na pomezí Jihomoravského kraje a Vysočiny (zalesní je INÉS Kunštát, s.r.o.)
Za Váš dar vysadíme jedle, buky, duby, smrky, javory, lípy, olše, douglasky, modříny. V menší míře třešně ptačí, hrušně polničky a jilmy.
Proč uvítáme pomoc se zalesňováním? Les je základ přírody. Tam, kde není, nastane problém – viz pouště nebo severské státy. Bez lesa není stín a stále fouká vítr. Vysušuje se krajina a všechno hyne. Na Islandu lesy vykáceli a teď je po letech znovu zakládají. Zjistili, že bez lesů mají problém. Lesy se přímo dotýkají každého člověka. Každý jde někdy na houby, ale nebude kam. Každý v létě rád využije stín lesa a jeho chlad. Nebude. Každý rád využívá les, o který se jeho majitel dobře stará. Teď je čas to využívání vlastníkům lesa vrátit. Je to společný zájem všech.

 • Lesy u Milešova nad Vltavou ve Středočeském kraji (zalesní je Woodmania)
Za Váš dar vysadíme douglasky a jedle.

Proč uvítáme pomoc se zalesňováním? V letošním roce jsme museli kvůli kůrovcové kalamitě vytěžit cca 110 m3 smrkové kulatiny z lesa. Nejstarším smrkům, které jsme museli vytěžit, bylo cca 120 let a sázela je moje praprababička. Budeme moc rádi, když nám pomůžete les obnovit. Chceme, aby byl odolnější a připravenější na měnící se podnebí.

 • Lesy u Nového Knína ve Středočeském kraji a kolem Opočna v Královéhradeckém kraji (zalesní je Lesy Colloredo-Mansfeld s.r.o.)
Za Váš dar vysadíme duby, lípy, javory, jedle a douglasky.
Proč uvítáme pomoc se zalesňováním? Les je naše kulturní bohatství. Bez lesa není voda, bez lesa není život. Kvůli kůrovcové kalamitě teď můžeme o velkou většinu našich lesů přijít. Je potřeba naše lesy zachránit a kalamitní plochy znovu zalesnit, aby tu les zůstal i pro další generace. Lesníci si už sami nepomohou a státní pomoc nepřichází. Budeme rádi za každou pomoc. Děláme to pro sebe!

 • Lesy u Jíloviště u Prahy (zalesní je Lesní Středočeská CZ s.r.o.)
Za Váš dar vysadí buky, duby, javory, lípy, douglasky, borovice, jedle a modříny
Proč uvítáme pomoc se zalesňováním? Jsme si vědomi toho, co vše nám les poskytuje a budeme se snažit vyslyšet tuto prosbu.

Prosba lesa

Jsem dárcem tepla Tvého krbu za chladných nocí v zimě
a dárcem příjemného chládku v žáru letního dne.
Já jsem dal trámoví Tvému obydlí a desku Tvému stolu.
Ze mne je lože, ve kterém spáváš i kleče Tvého rádla.
Já jsme dal toporo Tvé sekeře a branku do Tvého plotu.
Ze mne je dřevo Tvé kolébky i Tvé rakve.
Já jsem tím, čím pro život je chléb a pro vázu květina.
Vyslyš tedy prosbu mou, opatruj mne a chraň i pro věky budoucí.

Naše společnost hospodaří na lesním majetku v bezprostřední blízkosti Prahy. Tato lokalita s výraznou dominantou vysílače Cukrák vždy poskytovala rekreační zázemí nejen obyvatelům hlavního města. Lesy, o které jsme dlouhá léta pečovali, se za poslední dva roky změnily vlivem dlouhotrvajícího sucha k nepoznání. Je nám z toho smutno a zároveň stojíme před zodpovědným úkolem a výzvou založit lesy nové pro naše i Vaše potomky. Za Vaše přispění ke zvládnutí tohoto úkolu Vám předem děkujeme.


 • Lesy u Jemnice na Vysočině (zalesní je Lesní družstvo Javoří)
Za Váš dar vysadí dub zimní, javor klen, jedle bělokorá, buk lesní a smrk ztepilý.


Proč uvítáme pomoc se zalesňováním? Díky Vašim příspěvkům bude moci vrátit lesu jeho funkci a vzhled.

Ve vánoční sbírce Darujte stromečky pod stromeček jsme společně lesům darovali 502 000 Kč od 351 dárců. To je 20 080 sazenic!

Moc děkujeme!

Právě jsme si spočítali, že jste už přispěli na 16 160 sazenic! Paráda, moc Vám i za lesníky děkujeme!

Na jeden hektar lesa se sází 4 000-8 000 sazenic. Společně jsme tak zalesnili už 2-4 hektary.

Zasadíme do Vánoc 20 000 sazenic? Věříme, že ano!

Jak darovat certifikát pod stromeček?

Kupujete certifikát jako dárek pod stromeček? Udělali jsme si předčasné Vánoce a nafotili pro Vás inspiraci, jak byste ho mohli zabalit, až si ho vytisknete.

Nám se nejvíc líbilo, když jsme certifikát dali za rámeček a ovázali červenou mašlí.

Co na to říkáte?

Založení projektu

Perfektní nápad, ještě by se mi líbilo větší propojení třeba s fotkou výsledku, klidně si dovedu představit vyšší příspěvek

Horák Hynek

Díky! :)

Mario Barra
125 Kč

Ke Kunštátu mezi Zbraslavec a Touboř jezdíme na letní tábor. Ten letošní byl ve znamení kácení stromů... Tmavé lesy lemující malebné údolí říčky Kamenice se postupně měnily na holiny . A my už se děsíme toho, jak těžba pokročila, o jak velký kus lesa "náš" tábor přišel... Proto alespoň malou částkou přispíváme na jeho obnovu. Jsme rádi, že se lesníci rozhodli vysázet druhově pestré dřeviny, které snad dokáží vyrůst v krásný zdravý les.

Vendula Marvanová

Take sázíme stromy ve středočeském kraji.Nyni máme 6 sakur ve Stochove a pokračujeme dale

ajka Vernerova
300 Kč

🍀❤️🍀

Sabina Varga
750 Kč

Lesy je potřeba zachovat, nejen kvůli národnímu sportu houbaření, ale i pro jejich zvířecí obyvatele a hlavně pro nás a naše děti, aby se jim u nás dobře žilo. Přeji projektu mnoho úspěchu a aby pokračoval i nadále. Když není schopen pomoci stát, musíme si pomoci sami. Krásné Vánoce :)

Jana Franková
300 Kč

❤️

Dárce

:-)

Žaneta Homolová
300 Kč

Příroda je velice cenný dar! Země potřebuje takové projekty! Díky!

Iva Šustková

Dar za Pavlíka

Petr Řezníček
100 Kč