AcaMedia, z. ú.


Education and Research Giving Information

Sinopsis

Sinopsis is a project implemented by the non-profit association AcaMedia z.ú., in scholarly collaboration with the Department of Sinology at Charles University in Prague. It aims to present a regular overview of developments in China and its impacts on the outside world from the perspectives of Czech, Chinese, and international observers.

Donate in :
secured by Darujme.cz
Your donations will allow us to continue in our systematic work to analyze developments in the PRC, its engagement with the world and present these findings to the Czech and international public. We will use the money for the procurement of relevant literature, equipment, and to commission translations and expert reports. Your contributions will also help us to attend public events and to organize our own events and educational activities.
Support this project even more and ask your friends to help Create campaign

Děkuji, že kultivujete debatu o Číně, a pomáháte české veřejnosti i politikům rozlišovat Čínu od Komunistické strany Číny a jejího šovinismu.

Marek H.

Trvalý příkaz jsem již dávala, ale pro tvar podpisu ho banka poslala zpět.

Maryna Učíková
CZK 100

Velmi užitečná činnost. Děkuji.

Pavel Mertlík
CZK 2,000

Vážím si Vaší práce a přeju další úspěšný rok!

Ondra G

děkuji
Doufejme, že časem budou zprávy o Číně pozitivnější. To si moc přeji.

Vladimír Srp

Děkuji za skvělý projekt a za odvahu postavit se Číně i PPF. Ledvinkova

Petra Ledvinková
CZK 2,000

Díky za vaši práci.

Lukáš Pavlík

Vážení kolegové,
nesmírně si vážím Vaší práce a rád podpořím projekt, který je neoprávněně napadán. Rád žiji v demokracii a chci, aby to tak zůstalo.
Srdečně
Jakub Sirovátka

Jakub Sirovátka

Dobře to děláte. Mám z vás radost!

Jan Feit
CZK 200

Jste jednou z hrází demokracie a svobody, která se teď prohýbá pod přílivovou vlnou. Až tyto hráze prasknou, k čemu nám budou naše peníze?

Patrik Slama