Nadační fond PRAVDA O VODĚ


Human Rights Environment

Water is life, it must be managed as a public service and not a source of mining profits

The Endowment fund TRUTH ABOUT WATER disturbs the absurd system: Citizens pay and do not ask how much, who and where your money ends. Endowment fund urges people to pay for water only what they really need. There is a need for that the finance to be used to provide enough water and clean water without plastics, medicines and pesticides and not end up abroad. Endowment fund protects citizens and city waterworks. It requires a correction for politicians. It takes steps to return water management to a public service and to the hands of cities / regions. It calls for the guarantee of the right to water in the Constitution of the Czech Republic and the sovereignty of the Czech Republic in the strategic sector. The commercialization of water should be stopped. The public sector has to manage the water without the influence and practices of bailiffs or concerns whose aim is to get as much money out of the water into their accounts abroad. If we do not fix this, we will not have enough money to pay! Do you agree? Does it makes sense to you, so support us. Our successes and failures can be found HERE: www.pravdaovode.cz/nfpov

we started on 2019-01-02

Water is life, and our life, not the life of our children, definitely does not belong to the concern

Support the Endowment fund TRUTH ABOUT WATER and come with us to return the Czech water to the waterworks in the hands of the towns.
€18,945

supported by

363 people
Donate in :
secured by Darujme.cz
Our goal is to end the commercialization of water in the Czech Republic and return the water management into the hands of cities / regions. We show the way to this goal.

What is needed is the awareness of politicians, the attention of the people and the media to what goes on around the water and the waterworks, as well as the judgments and findings of the Constitutional Court of the Czech Republic, which reveal unfair practices of raiders and "politicians".
The recovery process we are launching in the Czech Republic is already in progress in Germany or France. If this makes sense to you, please support our efforts with a donation.

                                                         Remedy is possible:Therefore, for the Parliament of the Czech Republic to be remedied, we have prepared a 10 point petition WATER IS LIFE, which has already been signed by over 14,000 citizens:

                                         It is a clear message to the politicians.

It was already enough. The time for redress has come, and we, as well as people from abroad, are demanding that the legislators correct the absurd system in the water supply sector that citizens and towns pay for.The petition will be handed over to the Committee on Petitions in the Parliament of the Czech Republic and is one of the steps to be taken by the endowment fund TRUTH ABOUT WATER that shows a solution to the water problem in the Czech Republic.

Others include awareness raising, legal action, and people's knowledge of what is happening and who is responsible for it. Your support helps us:

1) To bring people and politicians to "water", for example, to obtain thousands of signatures under a petition.
2) To prove how unpunished and unlawful the water management was brought to the hands of traffickers and then to the companies.
3) Show that remedy is possible through courts, civic activity, and legislation.

Does it makes sense to you? Then inspire yourself or support that what we are doing, because it will not fix itself.
Support this project even more and ask your friends to help Create campaign

Přeji si/nám a věřím, že se lidé probudí a uvědomí si, co je pro život podstatné a nezbytné, a zapojí se do dění. Práce pana Radka Novotného k tomu přispívá. Děkuji za ni, děkuji všem, kteří se zapojili. Ať žijeme šťastni!

Jan Dědík
CZK 1,000

Děkuji Ing. Radku Novotnému i všem ostatním, kteří pro nás ostatní brání vodu.

Pavel Andres
CZK 300

Děkuji, že vedete tak srdnatý boj za naši vodu a doufám, že v blízké budoucnosti tento boj vyhrajeme úplně. Srdečně zdraví Jarmil Vepřek st.

Jarmil Vepřek
CZK 100

Vzhledem k tomu, že mi není lhostejné, co se kolem mě děje, rozhodl jsem se aktivně podílel na tomto projektu. Podle mě zaslouží podporu a jsem ze srdce rád, že problematiku našeho "tekutého zlata" někdo takto důsledně sleduje a řeší! Mé velké díky panu Ing. Radku Novotnému a všem lidem dobré vůle, kteří se také aktivně na pravdě o vodě účastní. Snad se náš národ probudí a bude bojovat za to, co má smysl a co by jako dědictví mělo zůstat i našim dětem! Ne jen naše voda se stala předmětem kupčení a předání zahraničním společnostem! Byl to a bohužel stále je trend určitých zájmových skupin! Bohužel jsme svědky toho, že něco zvrátit v této jinak naší krásné vlasti je nadlidský úkol,ale pokud se právo a spravedlnost neaplikuje shora, musí přijít zdola, nevím zda tu není politická vůle věci měnit směrem od jednotlivců k většinové společnosti, tím myslím občany této země, nebo snad je to záměr? Ještě jednou vám tedy děkuji a mrzí mě , že jsem se nezapojil již dříve.

Bohdan Klapka

Děláte záslužnou a důležitou činnost, díky!

Martin Valášek
CZK 300

Moc držím palce ať se povede.

Sarka Melen
CZK 200

PRAVDA JE NA NAŠÍ STRANĚ A JAK JSEM UŽ JEDNOU NAPSAL, KAŽDÝ ODPOVĚDNÝ POLITIK BY MĚL ŘÍCT VEŘEJNĚ DO OČÍ NÁM, OBČANŮM TÉTO ZEMĚ, JAKÝ MÁ NÁZOR, A V PŘÍPADĚ, ŽE BY STRANIL CIZÁKŮM, KTEŘÍ NÁS BEZOSTYŠNĚ OKRÁDAJÍ, ODEJÍT DO ÚSTRANÍ A STYDĚT SE. TO SE JEŠTĚ VYJADŘUJI SLUŠNĚ, NEBOŤ SE MI VKRÁDÁ DO ÚST SLOVO DEFENESTRACE.

Jarmil Vepřek
CZK 100

Zdravím a přeji, ať se Vám podaří vyhrát spravedlivý boj proti jedné z lumpáren dnešní doby, J. Burian.

Jiří Burian
CZK 500

Voda je základ pro život na zeměkouli a ne výdělečná činnost pro někoho.

pampeliška
CZK 200

Vřelé díky za Vaši práci

Milana Pešková
CZK 300