CZ / EN

Bez mámy, z.s.


Development Aid

Employees at the Center for Orphans

We have four employees in Orphans Centre in Mahango. Patron Joseph, matron Marietha, cook Albertina and helper Samson. To be able to care for our children properly and lovingly, they need a regular paycheck. Everything that is happening in the Center is still supervised by Sister Epifania, who does this work without a reward, as part of her religious service.

Salary for employees in Orphans Centre

Joseph, Marietha, Albertina and Samson. Everyone needs to get their pay at the end of the month. And 72,000 CZK is pay for the whole year for four employees.
€315
raised 11 % out of  €2,821

supported by

8 people
This campaign is already closed. Thank you!

Darujme.cz
supported by

Joseph a Marietha jsou vychovatelé, neboli patron a matron. Joseph se stará o chlapce a Mariatha o dívky a nejmenší děti. Oba se snaží být dětem dobrým vzorem, pomáhají jim s učením, vedou je k pořádku a práci v domácnosti i na poli. Děti je mají oba rády a oslovují je "Uncle a Aunti" - strejdo a teto. Každý z nich za tuto práci dostává 24 000 Kč ročně.

Albertina je kuchařka, která to věru nemá lehké. Denně uvaří přes 60 porcí jídla, a to buď na otevřeném ohni nebo na kamnech na dřevěné uhlí. Její výplata je 12 000 Kč ročně.

Posledním zaměstnancem je Samson - pomocník, který se stará o údržbu budov, buduje drobné zlepšováky a pečuje o domácí zvířata. Svou prací je také dobrým vzorem obzvlášť pro chlapce, kteří se od něj učí novým dovednostem. Stejně jako kuchařka i on dostává 12 000 Kč ročně.
Support this project even more and ask your friends to help Create campaign