Česká společnost ornitologická


Životní prostředí Zvířata

Zachraňte sýčky... vraťme život do zemědělské krajiny!

Přežijí u nás sýčci i v přírodě nebo jen ve vyjmenovaných slovech? Zemědělská krajina vymírá vinou příliš intenzivního hospodaření, mizí sýčci, koroptve, čejky, skřivani, ale také třeba zajíci nebo motýli. Pokud nepomůžeme krajině, nezachráníme ani sýčky! S vaší pomocí budeme nejenom cíleně chránit hnízdiště ohrožených ptáků, ale také vyjednávat s úřady dotace pro přírodě šetrné hospodaření. Sedlákům pak vysvětlíme, proč a jak tyto dotace využívat, aby hospodařili lépe pro přírodu a přitom se ziskem. Pomozte nám udělat zemědělskou krajinu alespoň trochu lepším místem pro život – ten sýččí i náš! DĚKUJEME!

SÝČCI MUSÍ PŘEŽÍT!

A také skřivani, koroptve, čejky... Vraťme život do zemědělské krajiny!
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Kdysi malebná venkovská krajina plná života  se mění v nehostinnou pustinu tvořenou velkými lány udržovanými  pomocí obrovského množství chemie. Záchrana ptačích druhů zemědělské krajiny je nerovný boj s mocnými protivníky, který nelze zcela vyhrát.  Ale můžeme udělat alespoň něco, cokoliv co pomůže nejen sýčkovi, ale i dalším ubývajícím druhům.

V České společnosti ornitologické nejenom přímo chráníme vzácné polní a luční druhy, ale s příslušnými úřady vyjednáváme o vypsání dotací šetrných k ptákům a krajině. Statkářům pak vysvětlujeme, proč je dobré je využívat, jak hospodařit ohleduplně k přírodě a přitom se ziskem. 

Pomůžete nám? Díky darům jsme získali dostatek peněz  - 750 000 Kč na kofinancování projektu ochrany sýčků v jejich jádrové oblasti - Ústeckém kraji do roku 2020. Pomozte je nyní chránit i za hranicemi Ústeckého kraje! Pomozte nám chránit i další polní a luční ptáky! Podpořte i naše snažení o lepší zemědělskou politiku! Pomozte nám vrátit život do zemědělské krajiny!

Díky vašim darům budeme moci:

  • Vyvěšovat bezpečné budky a zabezpečovat hnízdní lokality sýčků i za hranicemi Ústeckého kraje (např. ve Středočeském kraji přežívá ještě dost sýčků). 
  • Osobně domlouvat se sedláky šetrné způsoby hospodaření (např. zakládání biopásů, využívání dotací na ochranu čejky a ostatních bahňáků, pásové seče umožňující sýčkům i jiným ptákům přístup k potravě). 
  • Přímo chránit hnízda čejek, motáků, chřástalů, křepelek, skřivanů a dalších ptáků hnízdících na zemi v polích – značit je tyčemi a domlouvat se zemědělci, aby je nechali v klidu vyhnízdit.  
  • Jednat s velkými hráči, jako jsou zemědělské svazy nebo Ministerstvo zemědělství, abychom prosadili dotace skutečně prospěšné pro naši zemědělskou krajinu. 
  • Shromažďovat přímo v terénu nezbytné podklady pro tato jednání. Například ověřujeme, jak ptáci využívají areály zemědělských statků, hnojiště v otevřené krajině nebo nově založené biopásy. 
A samozřejmě vám o všem budeme podávat zprávy!  Děkujeme! Je to možná donquichotský boj na dlouhé míle, ale nevzdáme to! Sýčci, čejky, skřivani i koroptve nám za to stojí.

Naším snem je pestrá a živá venkovská krajina - taková, jako ještě je třeba v Českém Středohoří, kde se proto sýčkům tolik líbí.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Máme skvělou zprávu a sice Ministerstvo životního prostředí spustilo záchranný program pro sýčka! Sýček obecný je první ptačí druh, kterému se podařilo záchranný program získat. Významnou měrou se na tomto úspěchu podílela i ČSO. Díky záchrannému programu může pokračovat intenzivní ochrana této malé sovičky a to nejen v její jádrové oblasti v severozápadních Čechách, ale i v dalších lokalitách naší země, kde se sýček vyskytuje již spíše izolovaně.
Více si můžete přečíst zde: https://www.birdlife.cz/sycek-zachranny-program/

Sýčka obecného ohrožuje především intenzivní zemědělství, foto: Jiří Hornek

Sýčci letos vyvedli rekordních 95 mláďat!
Významně pomohla zvýšená hraboší populace, ale i ochranářská opatření ornitologů. Například speciální budky v nichž se celkem vylíhly tři čtvrtiny mláďat nebo zajišťování technických pastí.
Až budoucnost ukáže, jaký vliv měl tento úspěch na vývoj celkové populace sýčka. V české krajině zbývá celkově přibližně 100 párů této krásné malé sovičky.
Více informací naleznete na následujícím odkazu: https://www.birdlife.cz/sycci-letos-vyvedli-rekordnich-95-mladat/

Jedno z mláďat sýčka obecného vylíhnutého v jádrové oblasti výskytu - v severních Čechách. Foto: Ludmila Korešová

Přečtěte si zprávu o monitoringu sýčka obecného, ale i dalších sov v jádrové oblasti v severních Čechách, který nedávno proběhl. Ornitologové zkontrolovali celkem 418 lokalit. Radujeme se, že sýčků je letos více než vloni - pomohla mírná zima a dostatek hrabošů i opatření ornitologů jako například vyvěšení speciálních budek, zajištění technických pastí nebo umisťování bidýlek ve spolupráci s farmáři, která sýčci využívají při lovu.
Více na: https://www.birdlife.cz/sycek-monitoring-2020/

Dnes u nás žije asi posledních 100 párů sýčků obecných. Ještě na začátku 20. století byl s desítkami tisíc párů nejběžnější sovou. Foto: Jiří Hornek
Sýček loví na pastvinách drobné obratlovce a velký hmyz. Anebo žížaly jako v tomto případě. Foto: Jiří Hornek

Založení projektu

Krajina bez ptačího zpěvu, to je smutná představa.....Tak něco udělejte, máte právě možnost

Danuše Považanová
300 Kč

Kéž by se chtěli usídlit na mém RD!

Zora Rothbauerova

Klaudie a Julie 7 let nasetrily do pokladnicky a mama za ne poslala. Vychova musi zacit u deti. O syckovi i ptacich toho vi vice, nez jejich ucitelka.

Lenka Trnavska
500 Kč

Hodně zdaru ve vaší záslužné práci !

Karel Hnilica
2 000 Kč

Hodne stesti!

Klára Jánová
1 000 Kč

Vrať se nám sýčku, s tebou nám tu bude veseleji. :)

Martin Vlk Mrňous
300 Kč

Drzime palce Vam i syckum!

Dárce
2 000 Kč

Ať příroda vzkvétá! :)

Martin Švarc
1 000 Kč

Díky za vaši práci a přejeme hodně zdaru sýčkům!

Martin Bacílek

Děkuji Vám že za Vaší ušlechtilou práci a pomoc (nejen) naším ohroženým a krásným sýčkům. Myslím že by stálo za to, abyste dali o sobě vědět ve školách, v domech dětí a mládeže (DDM), ve skautských oddílech apod., věřím, že se Vám od nich dostane velké podpory. Můžete také svoji výzvu podpořit nějakým výukovým programem pro děti, to by bylo moc fajn. Držím Vám palce. :)

Kateřina Sejčková
200 Kč