Greenpeace


Osvěta a poskytování informací Životní prostředí

A Plastic Ocean - Promítejte s námi

Problematika jednorázových plastů a jejich dopadů na životní prostředí je stále více skoloňovaným tématem. Unikátní snímek A Plastic Ocean režiséra Craiga Leesona dokumentuje závažné dopady plastového odpadu na světové oceány. Pokud máme přístup k využívání jednorázových plastů změnit, je nutné začít s osvětou. Ve spolupráci s našimi dobrovolníky a mnoha aktivními lidmi jsme tedy odstartovali projekt Promítejte s námi. Po celé republice si tak mohou lidé zorganizovat promítání ve svém městě, obci či skole a šířit tak povědomí o problematice jednorázových plastů a dopadech plastového odpadu na přírodu. Dobrovolníci a všichni organizátoři jednotlivých promítání poskytují svůj čas zcela bezplatně, ale náklady na filmové licence, distribuci, technické zázemí a zajištění logistiky se obejít nedají. Váš dar tak pomůže financovat projekt, který umožňí tento unikátní a velice působivý snímek zhlédnout co největšímu počtu diváků.

Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
Když jsme loni v září zorganizovali první promítání tohoto filmu v Praze, velice příjemně nás překvapil obrovský zájem. Sál praskal ve švech, lidé seděli na zemi i stáli a mnoho lidí se do sálu nevešlo vůbec. Promítání jsme proto zopakovali a výsledek byl úplně stejný. Mnoho diváků nám při odchodu říkalo, že tenhle film by měl vidět každý, měl by se promítat ve školách, měl by se šířit jak jen to jde. A protože se nejednalo o jednotlivce, ale o desítky takových názorů, rozhodli jsme se to tak udělat.

Projekt je postavený zejména na pomoci dobrovolníků, kteří sami jednotlivá promítání ve svém městě či obci zorganizují. My jim poskytneme licenci na fim, titulky, pomoc s propagací a technické zázemí. Částka, kterou vybereme na promítání půjde na náklady spojené s nákupem promítacích licencí od Plastic Oceans Foundation, poštovné a správu webu. 

Info o filmu:

A Plastic Oceans

Režisér a novinář Craig Leeson spolu s rekordmankou ve freedivingu a ekologickou aktivistkou Tanjou Streeter a celým týmem vědců odhalují šokující pravdu o úrovni znečištění a množství plastu v našich oceánech. To, co začíná jako idylický dokumentární film o krásách oceánů, končí alarmujícími záběry plastového podvodního světa.

Každým rokem vzniká 300 milionů tun plastového odpadu. Nutno podotknout, že pokud se situace nezmění, do roku 2050 bychom v oceánech mohli vidět plavat více plastu než ryb. „Plast je nejodolnější materiál, který kdy člověk vyrobil. Každý kousek se v určité formě na naší planetě stále nachází,“ dodává k motivaci vzniku filmu režisér.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Podporuji!

Martin Jiřička

Děkuji vám za přínosný dokument s velice smutným a mrzutým obsahem. Budu se nad sebou muset více zamyslet. Dále děkuji za možnost prostřednictvím mladých lidí, kteří dokument promítali v obci Jaroměř, ho shlédnout.
Hlavní myšlenky, které z dokumentu vycházejí (podle mého názoru tj.: vyloučení uniku plastů do naší přírody, resp. našeho životního prostředí a omezení používání platů v běžném životě lidí), jsou natolik silné a věcné, že společnými silami je budeme moci naplnit. Věřím tomu.

Vojtěch Papík

Zastavme společně tohle plastové šílenství! Celé je to jenom o naší pohodlnosti. Kupovat vodu v plastiku, když nám stejná teče z kohoutku, to je zločin! Stejně jako všechno balit do tisícero plastových obalů, které končí na skládkách a pak v oceánech.

Peter Mojzeš
300 Kč

!

Dárce
250 Kč

Je úplně ujeté používat jednorázové obaly např na pečivo či ovoce. Opakovaně používám k nákupům 1 sáček a sitovku. Jak to tak v obchodech vidím, jsem sám :-( Problém navíc není jen evropský, ale globální. Přidá se 3. svět? Nebo USA? Nebo Čína?

Petr
250 Kč

Přeju hodně zdaru!

Zbyněk Kopeček
250 Kč

Ať se daří práce!

Kristýna Vejdovcová
250 Kč

malá částka pro velké věci !!!

Petra Slepičková
250 Kč

Držim palce, ať je co nejvíc promítání!

Eva Raimanová

Navrhuji - třeba oficiálním otevřeným dopisem - kontaktovat jednak Ministerstvo školství, jednak Ministerstvo životního prostředí, aby tato výzva a informace byla rozeslána jednak do VŠECH škol v ČR (tj. základní školy, střední školy, vysoké školy), jednak do VŠECH organizací spojených s prací týkající se životního prostředí.

Dále by bylo vhodné tuto informaci zveřejnit ve všech typech médií (tisk, rádio, televize). Považuji za důležité, aby se to dělo kontinuálně a aby to nebyla pouze jednorázová akce ! A to hlavně včetně ilustračních fotografií (v tisku), ilustračních autentických zvukových nahrávek (rádio) a hlavně buď úryvků anebo celého filmu "Plastový oceán" (televize).

Také by nebylo od věci začlenit film o "plastovém oceánu" do "předfilmů" promítaných před hlavním filmem v kinech (tj. namísto přiblblých reklam nabádajících konzumní společnost k nákupu zboží zabaleného do nejrůznorodějších umělohmotných obalů v co největším počtu).

Na mnoha místech - ve velkoměstech, v nákupních centrech - jsou na velkoplošných obrazovkách promítány rovněž ony hloupé reklamy; což takhle namísto nich tam promítat právě tento film?

Ovšem, musím podotknout, že ukázat následky našeho počínání jaksi dodatečně je dost ošemetné, i když to v určitém smyslu má jakýsi výchovný aspekt. Důraz by měl být na VÝCHOVĚ. Nejen ve školách, ale (hlavně!) doma. Asi nemusím zdůrazňovat, že osobní příklad je rozhodující.

Ovšem pozor! My, obyvatelé České republiky, poněvadž nemáme moře, přímo se nepodílíme na znečišťování oceánů, leda tak řek.
Jak je vidět i v tom filmu, hlavní vinu na tom nese lidská nevědomost (ale také lhostejnost). Je tam vidět, že ty suchozemské záběry byly pořízeny na poněkud zaostalejších územích, kde se vzděláním obyvatelstva to velmi těžko pokulhává...

Ferdinand Tóth