ROMEA, o.p.s.


Giving Information

Support truthful reporting about Romani people - Romea.cz

Romea.cz is the only news server in the Czech Republic to have systematically monitored the image of Romani people in society for the last 19 years. We come to writing about the lives of Romani people with the necessary knowledge of this subject matter, which larger news servers very often lack. We are a counterbalance to the media outlets where a lack of objectivity contributes to creating a negative image of Romani people and to generalizations about them. We are where readers and viewers come if they want to find reliable information, analysis, an insider's perspective, opinions and substantial discussion.

Support the news server Romea.cz

Support truthful reporting about Roma. Join us and support the news server. Thank you!
Donate in :
secured by Darujme.cz
We have reached an important juncture in our development. During the last 19 years we have created a name for ourselves, earned respect, won many awards and achieved important successes.

However, we need to make yet another qualitative leap forward in our development in order to maintain and expand our readership, access new fundraising opportunities, and naturally to achieve all of our aims when it comes to improving the image of Romani people in the media and in society.

The image of the Roma in mainstream media is not a truthful one, and substantial Romani-related subject matter is not sufficiently represented or explained there. News server Romea.cz works to do what is appropriate to the public service provided by media outlets. Today, most media are not fulfilling their role of providing the public with reliable information, or they are not doing so consistently.

Romea.cz wants to be a media outlet that readers, viewers and listeners turn to for reliable information, analysis, an insider view, opinions, and substantial discussion. The news server is not meant to be just an activist media outlet that is "pro-Roma", but is meant to be an open space striving for objectivity. That may sound like an idealistic, unachievable task - and it is certainly one that cannot be fulfilled by just a handful of journalists.
 
Join us and support the work of this news server. We want to involve more journalists and specialists in publishing news through Romea.cz.

Thanks to your donation, you will be contributing to changing the media image of Romani people in the Czech Republic. Thank you!

Support this project even more and ask your friends to help Create campaign

Dobrý den, jmenuji se Pavel K. a absolutně miluji vaši reportáž a experiment s Panem Černým ve článku "VIDEO: Je zakleknutí bezpečná policejní technika? Podle policejního instruktora ano. Ve Francii, v Hongkongu a částečně v USA je zakázaná."

Já jsem drobný youtuber, který se baví s profesorem z Kalifornské univerzity a někdy dalšími hosty na podcastu o pár tématech, které jsou relevantní pro americké publikum. A musím říci, že vaše reportáž by měla jít vzorem, jak probíhá správná novinařina. Vaši američtí kolegové by si měli z vás vzíti příklad.

Proto bych se rád zeptal, jestli by vám přespříliš nevadilo, kdybych si vaše videa "půjčil" a přeložil je? Přidal tam titulky (samozřejmě s kreditem vám a i odkazy na váš článek a se zmínkou aby lidé darovali).

Videa jsou skvělá a věřím že toto by mělo být přístupné pro celý svět, ne jen pro Česko. Tato práce byla od vás extrémně dobrá. Rád bych také začal tímto diskuzi mými videi na téma rasismu v Čr. Kterému jsou naši Romští spoluobčané absolutně vystaveni. Ale podle mě je důležité, aby tato diskuze byla vždy založena na pravdě a rozumu. A přesně to reprezentujete ve vaší reportáži. Na rozdíl od vašich kolegů z Washington Post, Guardian, atd. Kteří "opomíjí" velice důležitá fakta a tímto jen a pouze nahrávají ultrapravicovým skupinám na jejich odpornou propagandu.

S přáním pěkného dne, Pavel K.

P.S. Pokud by jste nesouhlasili s mým zveřejněním a překladem na mém kanále "Logical Checkmate", tak bych vás chtěl velice poprosit, jestli by jste tento překlad nemohli zveřejnit na vašem kanále. Ať už můj, nebo váš vlastní.

P.P.S. Omlouvám se za pravopis, ale již roky mluvím více anglicky a nebo německy jak česky. :D

Pavel K
CZK 1,000

Díky!

David
CZK 500

Díky!

Adam Smeták

Díky Romee za jejich práci a všem, kteří přispěli v mém malém osobním crowdfundingu na tento dar!

Barbora Tauerová
CZK 1,600

Po podpoře romských studentů (jsem učitel z České Třebové; na které z nich jsem pyšný!) chci aspoň symbolicky podpořit i mediální pravdu. Nesmí být slabší než lež. Děkuji. DRŽTE SE!

Donor
CZK 1,000