Hlídač státu, z.ú.


Protikorupční aktivity Osvěta a poskytování informací

Hlídač státu

Od roku 2016 kontrolujeme politiky a úředníky, zda zacházejí správně s našimi penězi. Aktivně pomáháme udržovat stát transparentní a umožňujeme všem občanům kontrolovat stát, samosprávné orgány i politiky. Od roku 2017 jim navíc pomáháme zavádět moderní e-government. Proč potřebujeme Vaši podporu? Chceme-li dál měnit prostředí v ČR, musíme zrychlit a nabrat sílu. Do Hlídače státu dáváme své peníze a veškerý čas, to ale nestačí. Neobejdeme se bez programátorů, analytiků, právníka, ani redaktora obsahu. Abychom i nadále mohli efektivně kontrolovat a pomáhat zlepšovat náš stát, potřebujeme podporu nezávislých dárců.

vybíráme od 24.8.2017
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz

Hlídač státu

 
Jsme nezisková organizace, jejíž cílem je udělat státní správu zcela transparentní. Od roku 2016 kontrolujeme politiky a úředníky, zda zacházejí správně s veřejnými penězi. Aktivně pomáháme zvyšovat transparentnost a umožňujeme všem občanům kontrolovat stát, samosprávné orgány i politiky. Od roku 2017 navíc pomáháme zavádět moderní e-government. 


Proč potřebujeme Vaši podporu? Chceme-li dál měnit prostředí v ČR, musíme zrychlit a nabrat sílu. Do Hlídače státu dáváme své peníze a veškerý čas, to ale nestačí. Neobejdeme se bez programátorů, analytiků, právníka, ani redaktorů obsahu. Abychom i nadále mohli efektivně kontrolovat a pomáhat zlepšovat náš stát, potřebujeme podporu nezávislých dárců. Kdo jsme a jak konkrétně pomáháme 


Hlídač státu je webová aplikace, kde na jednom místě kontrolujeme, analyzujeme a propojujeme smlouvy z registru smluv, veřejné zakázky, dotace, sponzory politických stran i politiky samotné. Každý občan může díky nám zdarma sám kontrolovat, jak stát a politici hospodaří s penězi daňových poplatníků. 


Díky stovkám milionů záznamů, které na Hlídači zpracováváme, jsme největší platformou svého druhu. Poskytujeme všem bez rozdílu jedinečný nástroj na komplexní kontrolu finančních aktivit státu. Naši práci využívají jak aktivní občané, tak úředníci a zaměstnanci státní správy. Navíc denně pomáháme stovkám novinářů ve všech redakcích a jsme citováni ve stovkách článcích ročně. 


Nejsme pouhým kritikem státu. Aktivně pomáháme státní správě a úředníkům s elektronizací státu, zprostředkováváme zahraniční zkušenosti a trendy, pomáháme nastavit základní principy digitalizace služeb a procesů státu. Již za prvních 18 měsíců naší existence jsme se stali respektovanou nezávislou autoritou v těchto oblastech.


Za cíl si rovněž klademe být jedním z aktivních subjektů v ČR podporující skutečné protikorupční aktivity v maximální konkrétní a důsledné formě. I díky Vašim darům může Hlídač fungovat v takovém rozsahu, děkujeme! Chceme a můžeme ale dělat mnohem víc. 


Podpořte nás darem na transparentní dárcovský účet a zapojte se do zlepšování České republiky i Vy. Jak vypadá naše práce


Každou smlouvu, která není strojově čitelná, převádíme pomocí OCR nástrojů na text. Poté nad ni provádíme rozsáhlou analýzu formálních údajů, protiprávních kroků, vztahů politiků k dodavatelům i sponzorům a stovky dalších analýz a výpočtů. 

 
Denně rozesíláme desetitisíce upozornění na nové informace, které se objeví v souvislosti s jejich sledovanými subjekty. Umožňujeme tak získat průběžný přehled o zakázkách firem, které vlastní konkrétní politik či sponzor politických stran. 


Jsme 100% otevření. Všechna data a služby jsou a vždy budou pro veřejnost zdarma. Zpoplatňujeme pouze velmi malou část funkčnosti pro státní úřady a soukromé firmy. Otevíráme možnosti i jiným subjektům, veškerá data ze všech projektů jsou dostupná přes API. Další analýzy tak mohou vznikat nezávisle na Hlídači státu.
 

Naše finance jsou vidět na transparentním účtu 2701199023/2010.

Co plánujeme na další období?


1.     Další rozšíření Hlídače smluv
 
Chceme provést důkladnější klasifikaci smluv a jejich otagování, které umožní benchmarking (porovnání) nákladů napříč úřady. Prohloubit propojení databází smluv, veřejných zakázek a dotací dohromady. 

2.     Publikační a osvětová/edukační činnost v oblasti e-gov a open data
 
Je potřeba rozšířit znalosti v oblasti open dat, elektronizaci státní správy i jejího zefektivňování a představit konkrétní přínosy z toho plynoucí pro všechny části společnosti – stát, veřejnost i podnikatele. Osvětu a edukační činnosti chceme vykonávat směrem jak ke státní správě, tak k veřejnosti i komerční sféře. 

3. Rozšíření Hlídače financování politiků a politických stran
 
Už nyní denně kontrolujeme a zveřejňujeme finanční příjmy a vynaložené náklady politiků i politických stran na volební kampaně a provoz stran. Cílem je tuto aktivitu ještě rozšířit na co nejvíce politických subjektů. 

4. Vylepšení Hlídače poslanců 

Naším cílem je zpřehlednění, evidence a analýza hlasování poslanců a senátorů, klasifikace zákonů a pozměňovacích zákonů, korelace hlasování podle mnoha kritérií i analýza konzistence hlasování. Chceme také provést propojení poslanců na firmy ovlivněné zákonem a navázané smlouvy či veřejné zakázky.


5. Vytvoření co nejužitečnějšího souhrnu veřejných zakázek

Pracujeme na vytvoření funkčního přehledného serveru s veřejnými zakázkami z Věstníku veřejných zakázek a profilů zadavatelů. Cílem je kompletní propojení s dalšími datovými sadami, reporty, souhrny a hlídači nových veřejných zakázek.

6. Dále pokračovat ve vlastní investigativní činnosti

Chceme finanční, právní i technologickou podporu pracovních skupin, které budou zkoumat konkrétní neefektivity v různých oblastech státní správy. Za nejdůležitější považujeme oblasti IT, telekomunikace, zdravotnictví a školství. 


Více najdete také v naší vizi.


Zlepšujte s námi český stát i Vy!


Transparentní dárcovský účet Hlídač Státu z.ú.: 2701199023/2010.

Ocenění 


Hlídač smluv získal Křišťálovou lupu 2016 jako nejlepší veřejnoprospěsný projekt roku 2016, Cenu Fondu Otakara Motejla a cenu Nejlepší Opendata aplikaci roku 2016 od Fondu Otakara Motejla.


V roce 2017 jsme obhájili cenu za  Nejlepší Opendata aplikaci roku 2017 od Fondu Otakara Motejla a získali nejvýznamnější české oborové ocenění - Projekt roku 2017 Křišťálová lupa. Michal Bláha se umístil na druhém místě v kategorii Osobnost roku 2017. 
 


Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

  • Velká oprava databáze sponzorů: a to nejen na Hlídači, ale také jsme pomáhali opravit data pro Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí
  • Spustili jsme zcela nový profil firem, a to včetně přehledu o oblastech, ve kterých subjekty uzavřely dohody
  • Nahrávali jsme nově dotace a opravili chyby
  • Čistili jsme databázi profilů lidí, které už nejsou aktuální
  • Chystáme se vyměnit motor Hlídače, konkrétně se připravujeme na přechod na .NET 5
  • Upravovali jsme návody/nápovědy na hledání na webu
  • Dál postupně pracujeme na odlehčeném designu
  • Neustále také vylepšujeme a aktualizujeme K-index a pracujeme na datech za rok 2020

Vylepšovali jsme kategorizaci smluv, která má dopad na K-Index

Přidali jsme tlačítko pro zažádání o přepočítání K-Indexu

Podzimní aktuality na Hlídači státu:

Podrobnosti naleznete ZDE

Odhalili jsme dlouho připravovaný projekt K-index (index korupčního rizika)! Jde o ukazatel míry rizikových faktorů. Tyto faktory jsou spojovány s rizikem korupce a nehospodárným nakládáním veřejných peněz.

Aktuality a změny na Hlídači:


Hlídač státu se stal součástí Sítě k ochraně demokracie

Spustili jsme největší online databázi o českých politicích! Projekt Našipolitici.cz má za cíl představit široké veřejnosti unikátní a faktický přehled informací o českých politicích. Databáze vznikla díky spolupráci protikorupční organizace Transparency International a Česko.Digital.

Spolupracujeme na společného projektu s Rekonstrukcí státu „NEZHASÍNAT!”, ve které dodáváme politikům sadu doporučení, jak se popasovat s krizí v mezích zákonů a rozjet ekonomiku efektivně a transparentně. Hlídač analyzuje, jaká je slibovaná a jaká je skutečná pomoc státu podnikatelům z peněz daňových poplatníků v dobách koronavirové epidemie.

Zjistili jsme: e-mailová komunikace Andreje Babiše je bezpečnostním rizikem pro stát. Více ZDE.

Založení projektu

Dekuju za to co delate.

Jakub Nerad

Diky moc za vasi praci!

Robert Štípek

At to svisti!

Andrej Babis
1 000 Kč

jen tak dál a velké díky

Richard Král
500 Kč

Díky!!! Vaše práce má smysl!

Nikola
5 000 Kč

Skvělá práce, držím palce.

Michal Ševčík
200 Kč

Hodně zdaru.. ;-)

Petr Cejnek
200 Kč

Ať není potřeba nic hlídat ;-)

Jiří Helmich
500 Kč

Děkuji!

Adam Bílek
50 Kč

Dobra prace, jen tak dal.

Jakub Müller