Lenka Kyčerková: Dárcovská výzva pro projekt Plnohodnotný život v komunitě.

Podpořte šanci být dobrým rodičem

vybíráme od 29.5.2017
11 550 Kč
vybráno 116 % z 10 000 Kč

přispělo

34 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
Naše klientka, paní Petra* očekává každým dnem narození prvního dítěte. Problémem je, že je omezena ve svéprávnosti a její opatrovnice z městského úřadu činí všechno pro to, aby ji bylo dítě odebráno hned po porodu. A to i přesto, že rodina Petry (se kterou žije ve společné domácnost) je ochotna s péči o dítě plně vypomáhat. Úřadům to však nestačí a nechtějí dát klientce ani jednu šanci ukázat, že o dítě pečovat umí. 
První dny a týdny života dítěte jsou stěžejní pro vytvoření vztahu mezi matkou a dítětem. Jeho odebrání z náručí matky těsně po porodu může mít nedozírné následky pro další zdravý vývoj malého človíčka. Nešetrný přístup pak pravděpodobně povede jak k traumatizaci jak matky, tak i dítěte. 
 
I když má Petra mentální postižení, je v mnoha oblastech samostatná. Kromě toho využívá terénních sociálních služeb, které ji podporují v každodenním životě. Pracovníci těchto služeb jsou kvalifikovaní a ochotni s ní pracovat na rozvíjení jejich rodičovských dovedností. Jedinou překážkou je opatrovnice, která spolu s OSPOD bez souhlasu Petry domlouvá rychlý přesun novorozeněte do pěstounské rodiny.  
 
Přitom právo rodičů a dětí na zachování rodinného života je jedním ze základních práv a bezprostřední kontakt mezi nimi může být přerušen jen tehdy, když existuje vážné ohrožení zájmů dítěte.  V minulosti už Ústavní soud rozhodl v jiném případě, kdy bylo dítě odebráno „předběžně“. Tedy bez toho, aby se úřady přesvědčily o tom, že matka není péče schopna. 
 
Tehdy řekl:
 
„Vazba mezi matkou a dítětem je jedním z prvořadých předpokladů vývoje lidského jedince. Porušení této nejpřirozenější lidské vazby je zákonem umožněno pouze v případě absolutní absence péče či její naprosté nedostatečnosti a pouze tehdy, je-li dítě ohroženo bezprostředně (takový postup je třeba považovat za ultima ratio). Zásah obvodního soudu, který stěžovatelce odňal možnost pečovat o nezletilou několik dnů po porodu, byl v tomto ohledu zjevně nepřiměřený, neboť stěžovatelce ani nebylo umožněno, aby prokázala, jak by se o nezletilou byla schopna postarat, a obvodní soud nedisponoval žádnými konkrétními poznatky, jimiž by bylo možno takový postup odůvodnit.“
 
Situace je však velmi naléhavá a Petra nemůže čekat, až se její případ dostane k Ústavnímu soudu. 
 
Zajistíme bezplatné zastoupení advokátkou, která učiní všechny možné kroky proti tomu, aby jí bylo dítě bezdůvodně odebráno. 

Více informací o případu vám ráda sdělí naše koordinátorka péče o dárce Lenka Kyčerková - lenka.kycerkova@llp.cz.
 
*Jméno klientky bylo na její žádost vzhledem k citlivosti případu změněno
 
 
Liga lidských práv
Chceme, aby všichni bez rozdílu mohli vést důstojný a plnohodnotný život v komunitě. Kritizujeme především současnou praxi omezování svéprávnosti, institucionalizování osob s duševním postižením v zařízeních sociálních služeb a psychiatrických nemocnicích, segregaci ve vzdělávání, porušování práva na osobní svobodu a ponižujícímu zacházení v zařízeních, kde dochází k zbavení osobní svobody. Snažíme se zajistit, aby všechny děti vyrůstaly v rodině a nikoli v ústavu. Podporujeme rušení kojeneckých ústavů a dětských domovů.

Co chceme?

  • omezit nadměrné odebírání dětí z rodin a jejich umísťování do ústavní péče
  • změnit nedostatečnou legislativu a špatnou praxi soudů v oblasti opatrovnictví
  • aby lidé s postižením měli právo rozhodnout se, kde chtějí žít

Jaká je naše vize?

  • děti do 6 let nesmějí být dlouhodobě umístěny do ústavní péče - kojenecké a dětské ústavy jsou úplně zrušeny 
  • funguje efektivní sstém prevence odebírání dětí na úrovni sociálních služeb
  • soudy zvažují jiné formy než náhradní péči a respektují práco dětí na účast - vyjádřit se ke všemu, co se ho týká

Co konkrétně pro to děláme?

  • Ve strategických případech zastupujeme osoby s postižením před českými i mezinárodním soudy
  • Spolupracujeme na reformách s ústředními orgány státní správy
  • Připomínkujeme zákony, které se týkají lidí se zdravotním postižením.
  • Školíme zejména zástupce veřejné správy, sociální pracovníky a další osoby z řad laické a odborné veřejnosti
  • Publikujeme odborné analýzy, systémová doporučení, manuály pro veřejnost a odborné publikace
V případě dotazů pište naší koordinátorce péče o dárce Lence Kyčerkové - lenka.kycerkova@llp.cz

Držíme palce a podporujeme.

Naštvané matky, z.s. Hrindová
300 Kč

Držím palce, ať jsou spolu!

Dárce

To je moc smutné. Nejsme přece jako Norsko. Pracuju jako ve školce s chlapcem s LMP, celá jeho rodina je zatížena MP (matka nejvíc), opatrovníkem je dědeček. Žijí v domku na vsi, dochází k nim sociální pracovnice z Člověka v tísni, komunikace s rodinou není jednoduchá a chlapec se rozvíjí především ve školce, ale funguje to. V ústavu by mu určitě nebylo líp. Pokud má dítě, které se narodí, funkční širší rodinu, která matku podpoří a zajistí dítěti láskyplné, bezpečné a podnětné prostředí, bylo by trestuhodné je z ní preventivně vyrvat.

Jana P.

Nechapu, ze je tohle vubec mozne, kde bere stat dopr* mandat k tomu urcovat, kdo je pro dite lepsi rodic nez jeho vlastni?? A kde bere tu drzost vzit dite nekomu, kdo jej nosi 9mesicu pod srdcem, kdo mu dal zivot a kdo jej privede na nas svet? Drzim moc palce, at dite zustane u toho, kdo jej miluje a chce byt s nim!

Dárce

Drzim palce, aby miminko zilo v prostredi plnem lasky a aby maminka mela moznost tesit se z nejlrasnejsiho daru.

Dárce
500 Kč

Držím palce, ať se může miminko těšit z maminčiny láskyplné náruče! A maminka z miminka ☺

Dárce
100 Kč
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
Liga lidských práv, projekt: Plnohodnotný život v komunitě.