Lenka Kyčerková: Dárcovská výzva pro projekt Férové vyšetřování a justice

Podpořte kampaň proti policejnímu násilí

vybíráme od 20.4.2017
2 300 Kč
vybráno 12 % z 20 000 Kč

přispěli

4 lidé
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
Liga lidských práv bezplatně zastupuje čtyři lidi, kteří v létě roku 2012 při vzpomínkové akci obsadili vilu Milada a následně byli při nasazení masivní policejní síly z vily násilně vyvedeni, přičemž mnozí z nich si stěžovali, že byli policisty biti. Nejvyšší správní soud rozhodl, že zákrok byl v pořádku. Stěžovatelé nejsou spokojeni s rozhodnutím a podávají ústavní stížnost z důvodu porušení jejich práva nebýt podroben špatnému zacházení. Pomozte nám vybrat potřebnou částku 20 000, která pokryje vypracování ústavní stížnosti (10 000,-), zastupování u soudu a vypracování rešerší (5 000,-) a PR celého případu (5 000,-) Policejní násilí nelze tolerovat, pomozte nám prosadit spravedlnost.

Žalobu proti nezákonnému zásahu Městský soud v Praze poprvé zamítl v roce 2014. Následně se však stěžovatelům podařilo uspět u Nejvyššího správního soudu, který v rozhodnutí Městského soudu shledal několik pochybení a kauzu soudu vrátil. Nejvyšší správní soud mimo jiné upozornil na to, že Městský soud se nedostatečně vypořádal s několika argumenty stěžovatelů, kteří zejména namítali, že zásahem policie došlo k porušení jejich práva na shromáždění a že policejní zákrok byl nepřiměřený. Městskému soudu bylo vytýkáno, že se nezabýval otázkou obrácení důkazního břemene s ohledem na to, že ačkoli měli policisti k dispozici kameramana, záznam klíčových částí zásahu chybí.

Po vrácení případu do Prahy Městský soud doplnil dokazování, dospěl však ke stejnému závěru a žalobu opět zamítl. Proto se opět obrátili k Nejvyššímu správnímu soudu, podruhé však již neuspěli.

Přestože stěžovatelé doložili lékařské zprávy dokumentující jejich zranění (modřiny, oděrky nebo tržní rána na hlavě), soud k těmto zraněním nepřihlédl.

Dle Nejvyššího správního soudu skutečnost, že klíčové kamerové záznamy od policie chybí, není problémem. Policie nebyla schopna poskytnout uspokojivé vysvětlení, proč tyto záznamy nejsou k dispozici. Z judikatury Evropského soudu pro lidská práva však vyplývá, že dojde-li při policejním zásahu, resp. zadržení či zatykání osob k jejich zranění, stíhá stát a jeho orgány nejen pozitivní závazek provést účinné vyšetřování tvrzeného špatného zacházení ve smyslu čl. 3 Úmluvy, ale má to i důsledek částečného přesunu důkazního břemene na orgány státu. Stěžovatelé jsou proto přesvědčeni, že soudy pochybily, pokud nevyhodnotily chybějící kamerové záznamy v neprospěch policie. Celé znění rozsudku je k dispozici zde.

Více informací o případu vám ráda sdělí naše koordinátorka péče o dárce Lenka Kyčerková na lenka.kycerkova@llp.cz.
Liga lidských práv
Pomáháme obětem policejního násilí a zneužívání pravomocí, k jejichž řádnému vyšetření často chybí policii nebo Generální inspekci bezpečnostních sborů vůle. U soudů bojujeme i v případech porušování práva na shromažďování a svobody projevu. Prosazujeme systémové změny vedoucí k předcházení podobných pochybení a jejich efektivnímu vyšetření.

Naše vize:

Stát nese odpovědnost za nezákonné zásahy policie do lidských práv a podezření ze špatného zacházení jsou účinně vyšetřována

Co konkrétně pro to děláme? 

  • Zastupujeme strategické případy před českými i mezinárodními soudy. 
  • Připomínkujeme zákony, které se týkají pravomocí policistů a jejich kontroly. 
  • Vzděláváme studenty a veřejnost na seminářích i prostřednictvím webu Férová policie. 
  • Publikujeme manuály pro veřejnost, systémová doporučení a odborné analýzy. 
  • Monitorujeme případy policejního násilí, porušování práv demonstrantů a zneužívání trestního řízení proti svobodě projevu.
V případě dotazů pište naší koordinátorce péče o dárce Lence Kyčerkové - lenka.kycerkova@llp.cz
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
Liga lidských práv, projekt: Férové vyšetřování a justice