29. června 2020 | Svět dárcovství

Štědrost českých dárců roste i bez COVID kampaní

Přinášíme vám několik statistik vývoje online darování v době pandemie a nouzového stavu za březen, duben a květen. Nouzový stav byl v České republice vyhlášen 12. března a trval až do poloviny května, přičemž se řada restriktivních opatření v současné době stále uvolňuje.

V březnu byl celkový objem darů přes 19 milionů Kč, v dubnu 19,5 milionů Kč a v květnu dárci přes Darujme.cz darovali 14 milionů Kč. Celkem tedy skoro 53 milionů korun. Pro porovnání, v březnu – květnu 2019 jsme organizacím poslali celkem 25 milionů Kč.

Objem darů tedy v roce 2020 stoupnul o více než 100%.

Od začátku roku do konce května dosáhl celkový objem darů na Darujme.cz přes 73 milionů Kč a nově se registrovalo 103 organizací (březen – květen celkem 73 nových organizací).

Kampaně, které pomáhaly

Na začátku nouzového stavu převažovaly kampaně, které sbíraly prostředky přímo na boj se šířením onemocnění. Během kampaně Pomozte nemocnicím s Českou filharmonií hudebníci České filharmonie odehráli benefiční koncert, jehož výtěžek 7,5 milionů Kč pomohl nemocnicím nakoupit nezbytné ochranné pomůcky pro personál, přístroje pro pacienty a připravit se na nápor nemocných.

Michelinská restaurace Field založila kampaň Pomozte s námi darovat zdravotníkům prvotřídní oběd a každý den připravovala obědy pro zdravotníky, záchranáře a další personál pražské Nemocnice Na Františku a Nemocnice pod Petřínem. Během stavu koronavirové pandemie byli ohroženi také lidé bez domova, kteří neměli možnost domácí karantény ani dostatečné preventivní ochranné prostředky. Kampaň organizace Místní místním zajistila téměř 150 lidem v nouzi snídaně, obědy či večeře, v době kdy bylo po celé zemi omezeno vycházení.

Později dárci začali podporovat organizace, na které měla pandemie a vyhlášení nouzového stavu negativní ekonomický dopad. Pomohli toto období zvládnout např. Centru hiporehabilitace Mirákl, které se soustředí na zdravotně znevýhodněné děti.

Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové založil jako reakci na nouzový stav Fond podpory seniorů, vybral částku 3 573 495 Kč a pomohl financovat terénní sociální služby určené zejména pro seniory, aby nezůstali doma v izolaci bez přísunu potravin, léků či zdravotní pomoci.

I když se objem darů meziročně téměř zdvojnásobil, medián darované částky se drží na 500 Kč. I přes nouzový stav se tedy průměrná částka, kterou lidé chtějí darovat, drží na stejné úrovni nebo velmi mírně stoupá.

V květnu se s úspěšným fundraisingem prosadilo i několik menších organizací. Café AdAstra, kavárna, kde pracují lidé s tělesným, mentálním či socio-kulturním handicapem či Police Symphony Orchestra, který rozvíjí kulturu na Broumovsku.

Jejich úspěch by mohl být náznakem toho, že štědrost českých dárců má další potenciál i bez podnětů, jako jsou COVID kampaně.

SYSTÉM DARUJME.CZ VYUŽÍVAJÍ

Armáda spásy Člověk v tísni Greenpeace Adra Lékaři bez hranic Dejme dětem šanci